Poľská premiérka odmietla výzvy opozície, rezignovať nemieni

Ewa Kopaczová
Foto: SITA/ AP

VARŠAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Poľská premiérka Ewa Kopaczová v piatok odmietla výzvy zo strany opozície volajúce po jej rezignácii ako aj odstúpení celého vládneho kabinetu v súvislosti s rozsiahlym škandálom odpočúvania, ktorý v uplynulých dňoch zarezonoval v krajine.

Kopaczová by mala na budúci týždeň menovať nových ministrov, ktorí vo funkcii nahradia tých, čo sa v súvislosti so škandálom rozhodli v stredu na svoje posty rezignovať.

Občianska platforma sa usiluje o dôveru ľudí

Premiérka ešte v stredu počas narýchlo zvolanej tlačovej konferencie po oznámení rezignácií ministrov štátneho pokladu, zdravotníctva, športu a tiež predsedu dolnej komory parlamentu vyjadrila vieru, že tento krok pomôže štyri mesiace pred parlamentnými voľbami zvrátiť upadajúcu podporu verejnosti pre jej stranu Občianska platforma (PO).

Dôveru verejnosti voči súčasnej poľskej vláde narušil únik nahrávok, na ktorých vysokopostavení funkcionári a ministri v luxusných varšavských reštauráciách rozprávali hlúpe vtipy, objednávali si drahé vína a netaktným spôsobom komentovali svojich domácich aj zahraničných kolegov.

Nahrávky sa objavili už minulý rok

Prepisy nahrávok, ktoré pochádzajú z rokov 2013 a 2014, sa na verejnosti prvýkrát začali objavovať ešte minulý rok, ozajstný škandál však vyvolali až začiatkom tohto týždňa, keď prenikli na sociálne siete.

Konzervatívna opozičná strana Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorej kandidát Andrzej Duda v máji zvíťazil v prezidentských voľbách, navrhla premiérke, aby s ohľadom na škandál na svoj post rezignovala a rozpustila aj vládny kabinet, pričom až do jesenných parlamentných volieb by krajinu viedla dočasná vláda. Kopaczová na margo tejto výzvy opozícii odkázala, aby sa ďalej „snažila a počkala si na voľby“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaEwa Kopaczová