Porošenko: Politika neutrality bývalej vlády bola zločinom

Porošenko: Politika neutrality bývalej vlády bola zločinom
Foto: SITA/AP

KYJEV 22. septembra (WebNoviny.sk) – Politika neutrality zavedená bývalou ukrajinskou vládou bola zločinom voči štátnym záujmom krajiny, vyhlásil v utorok prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Rozhodnutie o politike neutrality, ktoré učinila predchádzajúca vláda, bolo jednoducho zločinom proti bezpečnosti a strategickým záujmom nášho štátu, keď ukrajinské ozbrojené sily boli zničené, keď celé odvetvie obrany a bezpečnosti nášho štátu bolo odovzdané okupantom,“ povedal podľa agentúry Interfax-Ukrajina Porošenko na schôdzke Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Podľa agentúry AP Porošenko s odvolaním sa na prieskumy verejnej mienky uviedol, že 60 percent Ukrajincov podporuje prípadný vstup krajiny do NATO. Dodal, že rozhodnutie o vstupe do aliancie bude predmetom referenda. Na schôdzke RNBO bol prítomný aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Vyhlásil, že Ukrajina sa môže spoľahnúť na NATO, ktoré jej poskytuje politickú a praktickú podporu.

Stoltenbergova návšteva na Ukrajine sa koná necelé dva týždne pred parížskou schôdzkou predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska, na ktorej budú diskutovať o politickom riešení konfliktu. Porošenko podpísal 29. decembra 2014 zákon o zrušení neutrálneho štatútu krajiny.

Sľúbil, že iniciuje reformy, ktoré umožnia Ukrajine splniť štandardy Severoatlantickej aliancie. Moskva konštatovala, že rozhodnutie Ukrajiny zrušiť štatút neutrality a usilovať sa o užšie vzťahy s NATO bolo výsledkom tlaku aliancie, ktorá chce urobiť z Ukrajiny „prednú líniu konfrontácie“ s Ruskom.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens StoltenbergPetro Porošenko
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy