Poslanci majú podľa prezidenta Kisku dosť času, aby vybrali kandidátov na ústavných sudcov

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR a kompetentné inštitúcie majú dostatok času na zvolenie vhodných kandidátov na post ústavných sudcov.

Morálne a odborne zdatní uchádzači

Uviedol to v utorok prezident Andrej Kiska s tým, že podľa jeho názoru je na Slovensku aj dostatočný počet kvalitných ľudí, ktorí by mohli túto funkciu zastávať.

Pripomenul, že noví sudcovia budú obliekať taláre najbližších dvanásť rokov, a je preto potrebné zvoliť morálne a odborne zdatných uchádzačov. Slovensko čaká vo februári budúceho roka veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení deväť z celkového počtu 13, vrátane predsedu.

„Je dostatok času na to, aby poslanci Národnej rady SR dokázali vybrať vhodných uchádzačov. Navyše stále máme dostatok odborníkov v právnej obci na to, aby vedeli vybrať až 18 kandidátov,“ uviedol Kiska.

Posledná možná inštitúcia

Podľa jeho názoru neexistuje dostatočný argument niektorých poslancov, ktorí by spochybňovali nedostatok času, alebo nedostatok personálnych kvalít. „Nominácie sa uzatvoria 7. januára budúceho roka, to je dosť času na rokovania, rozhovory či dohody,“ pripomenul Kiska.

Podľa prezidenta je Ústavný súd SR poslednou zárukou spravodlivosti na území Slovenskej republiky a aj preto, by mal byť obsadený nezávislými odborníkmi z právnej obce. „Práve na ústavný súd sa ľudia obracajú, ako na poslednú možnú inštitúciu. Musí byť preto garanciou spravodlivosti a čestnosti,“ doplnil Kiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska