Poslanci Mosta-Híd omylom hlasovali za zákaz spievania hymny iného štátu, SMK sa obrátila na Kisku

SMK, József Menyhárt
Predseda strany SMK József Menyhárt. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Strana maďarskej komunity (SMK) sa listom obrátila na prezidenta Andreja Kisku, aby nepodpísal novelu zákona o štátnych symboloch a vrátil ju späť na opätovné prerokovanie do parlamentu.

Obmedzovanie v kultúrnom vyžití

Novela totiž podľa hovorkyne SMK Heleny Fialovej zakazuje hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu, čo sa týka aj maďarskej hymny. Zmenu zákona z dielne SNS schválila NR SR 27. marca.

Strana maďarskej komunity pripomína, že na Slovensku žije vyše 458-tisíc občanov maďarskej národnosti. „Toto opatrenie ich vážne obmedzuje v kultúrnom vyžití, pretože neodmysliteľnou súčasťou ich identity je práve maďarská hymna už od roku 1823,“ uvádza sa vo vyhlásení SMK s tým, že iniciujú petíciu, ktorej cieľom je nielen zrušenie nariadenia o zákaze hymien, ale aj to, aby bolo zákonom garantované používanie národných symbolov, ktoré sú občanom patriacim k národnostným menšinám blízke a ktoré upevňujú ich identitu.

Poslanci hlasovali omylom

Za novelu hlasovalo aj sedem poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorých SMK vyzvala, aby sa vzdali svojho mandátu.

Strana Most-Híd na sociálne sieti už uviedla, že za novelu hlasovali jej poslanci omylom a že urobí všetko pre to, aby „toto nezmyselné obmedzenie nevstúpilo do platnosti“, o čom už informovali aj koaličných partnerov. „Je dôležité, aby mohol každý v tejto krajine spievať hymnu, ktorú má rád,“ zdôraznil Most-Híd.

Nezaradený poslanec Zsolt Simon tvrdí, že koalícia eskaluje napätie medzi Maďarmi a Slovákmi. Na štvrtkovom brífingu tak reagoval na novelu zákona. Simon sa obáva, či Maďarsko neprijme recipročné opatrenie, v ktorom zakáže slovenskej menšine v Maďarsku spievať slovenskú štátnu hymnu. „Ide o nezmyselný zákon. Strana Most-Híd pri hlasovaní ukázala, že sú jej záujmy maďarskej komunity na Slovensku ľahostajné,“ uviedol Simon.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaZsolt Simon
Firmy a inštitúcie Most-HídSMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség PártjaSNS Slovenská národná strana