Predsedom hnutia Nová väčšina sa stal Daniel Lipšic

Snem strany Nová väčšina v Košiciach
Daniel Lipšic reční na zakladajúcom sneme hnutia Nová väčšina v Košiciach. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Delegáti na rokovaní ustanovujúceho snemu hnutia v nedeľu schválili zmenu názvu Nová väčšina.

Po novom sa hnutie volá Nová väčšina (Daniel Lipšic), pričom hnutie bude používať skratku Nova.

V tajnej voľbe delegáti za predsedu hnutia jednomyseľne zvolili Daniela Lipšica, ktorý nemal protikandidáta. V krátkom príhovore sa Lipšic poďakoval za dôveru a navrhol kandidátov na dvoch podpredsedov – Janu Žitňanskú a Gábora Grendela, ktorých delegáti zvolili.

Prvou skúškou pre hnutie Nová väčšina budú na budúci rok voľby do vyšších územných celkov. „Nová väčšina má ambíciu byť alternatívou k tomu, čo prezentuje strana Smer,“ povedal po skončení snemu na tlačovej besede predseda Daniel Lipšic. Pokiaľ ide o kandidáta na prezidenta Lipšic uviedol, že je to zatiaľ predčasné a navyše dnes nik nevie zaručiť, či sa do prezidentských volieb nezmení ústava a neposilnia sa právomoci prezidenta.

Stanovy a program strany schválili delegáti na ustanovujúcom sneme hnutia, ktorého hlavnou myšlienkou je Slovensko musíme postaviť odznova.

Súčasťou sú programové tézy s dvanástimi princípmi, ktoré sú rozpracované v programe. Nová politika hnutia sa opiera o dôveru v ľudí, vieru v spravodlivosť, v ekonomickú slobodu a ďalšie princípy. Nová ekonomika načrtáva, ako dosiahnuť oživenie slovenskej ekonomiky, vytvoriť viac pracovných miest, zlepšiť podmienky pre zamestnancov, dať šancu nezamestnaným. Podľa materiálu Nová ekonomika hnutie chce odstrániť zbytočnú byrokraciu v podnikateľskej sfére, zjednodušiť a znížiť odvody, zaviesť nižšiu daň z príjmu pre podnikateľské subjekty.

Snem strany Nová väčšina v Košiciach
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Delegáti ustanovujúceho snemu Novej väčšiny ponúkajú spoločnosti dokument Nová ekonomika s podtitulom Pracovná zmluva pre Slovensko. „Cieľom Novej ekonomiky je zabezpečiť vznik, nových pracovných miest a ekonomický rozvoj Slovenska. Súčasne s tým ale treba zabezpečiť vymožiteľnosť práva, aby sa nestalo, že kým sa živnostník na súde domôže svojho práva, tak aj skrachuje,“ povedal Lipšic. Podľa Lipšica čas na kozmetické riešenia v súdnictve sa už vyčerpal. „Justíciu i prokuratúru treba budovať nanovo. Sudcov i prokurátorov by mali voliť občania. Treba dať ľuďom túto možnosť,“ povedal Lipšic.

Ako na tlačovej besede uviedol ekonomický expert Róbert Žitňanský, Nová väčšina chce zaviesť diferencované daňové stimuly pre regióny a nové motivačné prvky, pre zamestnancov a zamestnávateľov chcú presadiť nižšie dane a odvody, jednoduchý zákonník práce, pre nezamestnaných chcú ponúknuť šancu pracovať každému, kto o to prejaví záujem.

Ako v odpovedi na otázku novinárov uviedol Lipšic, budú sa usilovať o transparentné financovanie strany. „Budeme sa uchádzať aj o podporu sponzorov, no chceme to robiť transparentne. Našou podmienkou bude, aby sme mohli darcov a sponzorov zverejniť na internete,“ zdôraznil Lipšic. Uviedol, že konanie snemu v košickom luxusnom hoteli bude hradené z jeho príspevku 10 000 eur, ktorý venoval hnutiu.

Pokiaľ ide o euroval, chcú na to nazerať z pohľadu, čo je dôležité a prospešné pre Slovensko, no zdôraznil, že nechcú túto otázku vnímať čierno-bielo. Lipšic uviedol, že delegáti snemu neboli v nijakej strane a ani v budúcnosti nechce, aby sa Nová väčšina stala zberným táborom ľudí pendlujúcich z jednej do druhej strany.

Snem strany Nová väčšina v Košiciach
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJana Žitňanská
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina