Prezident Kiska hovoril so šéfom polície Lučanským o únose Vietnamca aj o Nočných vlkoch

Lučanský, Kiska
Zľava: Prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský a prezident SR Andrej Kiska počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 31. júl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – Kauza uneseného vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, nový spôsob voľby policajného prezidenta, ako aj pôsobenie zoskupiení Noční vlci a Slovenskí branci boli témami utorkového stretnutia prezidenta Andreja Kisku s prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským.

Ako šéf polície povedal po stretnutí pre médiá, pre kauzu únosu Vietnamca má naplánované stretnutie s nemeckou stranou.  „Dohodnem sa s nemeckými vyšetrovateľmi na ďalšom postupe ako pokračovať ďalej,“ uviedol. Nemecká polícia podľa Lučanského v prípade konala, u nás však trestné konanie v tejto veci zatiaľ nie je.

„Ja som prišiel už do rozbehnutého vlaku. Dal som si urobiť situačnú správu, čo všetko už bolo urobené a čo od nás Nemci žiadali,“ povedal.

Nepochybujú o použítí  vládneho špeciálu

Ako informoval Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemaine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál.

Lučanský podľa vlastných slov zatiaľ nedisponuje informáciami, že by bol unesený Vietnamec naložený na území SR do vládneho špeciálu, ako informovali nemecké médiá.

„Slovenská polícia zatiaľ v súčinnosti s nemeckými orgánmi urobila všetko, o čo bola požiadaná,“ zdôraznil s tým, že vykonaných bolo viacero úkonov vrátane výsluchov. Kiska podľa Lučanského v rámci ich rozhovoru vyjadril s postupom v tomto prípade nespokojnosť. „Dohodli sme sa na postupe, ktorý by sa mal uskutočniť v najbližšom období,“ povedal policajný prezident.

Otázka pre tajné služby

Čo sa týka pôsobenia zoskupení Noční vlci a Slovenskí branci, Lučanský podľa vlastných slov prezidenta SR ubezpečil, že polícia robí všetko pre to, aby eliminovala akúkoľvek hrozbu vo vzťahu združení voči občanom SR. Združenia sú podľa neho monitorované za účelom zistenia, či nepáchajú trestnú činnosť.

„Myslím si, že to je aj otázka na naše tajné služby,“ uviedol policajný prezident a dodal, že v prípade Nočných vlkov mu chýba politická vôla označiť ich ako nežiaducich.

„Policajný zbor je len orgán represie,“ dodal s tým, že ak bude politická vôla označiť ich ako nástroj propagandy proti záujmom SR, je veľa možností, ako im k nám zakázať vstup

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR