Proces so Štefanom Ághom bude po pol roku pokračovať, termín stanovili na štvrtok

Sudca, súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pojednávanie so Štefanom A. z kauzy miliónových zmeniek by malo na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať vo štvrtok 3. júna, teda po pol roku. Naposledy totiž súd v tomto prípade pojednával v novembri 2020.

Vo veci bolo v priebehu uplynulých mesiacov vytýčených viacero termínov pojednávania, boli však zrušené pre pandemickú situáciu. Obžalovaný je totiž v tomto prípade stíhaný na slobode.

Obžalovaný sa cíti nevinný

Obžalovaný Štefan A. ešte na prvom pojednávaní 20. novembra 2020 odmietol podozrenie z falšovania zmeniek v hodnote niekoľkých miliónov eur.

„Vo veci, ktorá mi je kladená za vinu, sa cítim nevinný,“ uviedol s tým, že v prípade využije svoje zákonné právo nevypovedať.

Kočner a Rusko dostali 19 rokov väzenia

Podľa obžaloby Štefan A. v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan A. sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku. V procese so Štefanom A. by mali byť vypočutí ako svedkovia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol RuskoŠtefan Agh
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR