Kaliňák zavádzal o okolnostiach prepožičania špeciálu Vietnamcom, podozrenia podľa SaS stúpajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Kaliňák
Exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) zavádza o okolnostiach prepožičania vládneho špeciálu vietnamskej delegácii, ktorá ho mohla využiť na prepravu uneseného funkcionára Trinh Xuan Thanha do Vietnamu.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, na základe oficiálnych dokumentov sa ukázalo, že ani v jednom prípade letu vládneho špeciálu, na ktorý sa poslanec Smeru-SD Kaliňák odvolal, nebol menovite ohlásený ako súčasť posádky.

Slovensko podľa Klusa oklamalo Poľsko

„Ide o lety do Tuniska a Egypta, ktorých cieľom bolo chrániť bezpečnosť a zdravie slovenských občanov. V prípade letu vládneho špeciálu z Bratislavy do Moskvy s vietnamskou delegáciou malo ísť o pracovnú cestu ministra vnútra Kaliňáka, hoci sa v skutočnosti na palube lietadla vôbec nenachádzal,“ uviedol poslanec Martin Klus.

Slovensko tak podľa neho oklamalo Poľsko a pravdepodobne aj ďalšie krajiny, cez ktoré sa let uskutočnil. Podľa liberálov je tak výsmechom celého slovenského vyšetrovania, že hoci podozrenia voči poslancovi Smeru-SD silnejú, stále je na slobode a môže podnikať kroky na ovplyvňovanie svedkov, zahladzovanie stôp a zavádzanie verejnosti.

Bývalý minister vnútra na sociálnej sieti napísal, že do kategórie ministerských letov patria všetky lety, ktoré treba v krátkom čase „sprocesovať“, pretože sa objaví neobvyklá situácia, prírodná katastrofa, teroristický útok alebo neočakávaná požiadavka partnera zo zahraničia.

Účastníkom letu nebol

„Tak som narýchlo podpísal vyslanie vládneho špeciálu do Tuniska pre deti z folklórneho súboru po teroristickom útoku, rovnako sme pomohli generálnemu tajomníkovi OSN, ktorý sa v krátkom čase potreboval dostať do Paríža, alebo keď sme potrebovali dostať čo najskôr na Slovensko z egyptskej nemocnice choré dieťa,“ uviedol. Podľa dokumentov z ministerstva zahraničia sa však exminister pri týchto letoch ako účastník neuvádzal.

Ministerstvo vnútra požiadalo o prelet slovenským vládnym špeciálom ponad územie Poľska 25. júla 2017 – teda deň pred odletom vietnamskej delegácie, v deň odletu (26. júla) žiadosť upravili. V upravenej žiadosti sa pritom uvádzalo, že slovenský vládny špeciál prepravuje vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka na pracovnú cestu do Ruska, hoci ten sa na palube nenachádzal.

Denník N vo štvrtok 2. augusta zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych.

Ochrankári boli prekvapení

Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň, teda v stredu 26. júla 2017, do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia.

„Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň,“ píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov. Podrobne potom opisuje, ako sa unesený Vietnamec dostal až do lietadla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KlusRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRSaS Sloboda a Solidarita