Protest Za slušné Slovensko: Ľudia v Bratislave skandovali „Hanba“ a na transparentoch mali aj „Fico je zlo“ (video)

Protest Za slušné Slovensko
Protest Za slušné Slovensko. Bratislava, 16. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel - koláž WBN.
  • aktualizované 16. novembra 19:22

BRATISLAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) – V piatok sa v Bratislave konal ďalší protest Za slušné Slovensko. Prejavy na námestí SNP počúvajú tisícky zúčastnených, pričom občasne skandovali „Hanba“, „Odstúpiť“ alebo napríklad „Som tu zadarmo“.

Niektorí účastníci držali transparenty ako „Stop Smeru a mafii“, „Som tu zadarmo“, „Stop Fico“ alebo „Vyšetriť vraždu a fondy“. Medzi účastníkmi zhromaždenia na Námestí SNP boli rôzne skupiny ľudí, vrátane dôchodcov alebo rodín s malými deťmi. Odhady účasti na sa líšia medzi niekoľko tisíc až po približne 20-tisíc ľudí.

Zhromaždenia sa v piatok okrem hlavného mesta konali aj v ďalších mestách na Slovensku (Banská Bystrica, Košice, Prievidza, Žiar nad Hronom, Žilina, Kežmarok, Levice) a aj Londýne, Manchestri a Newcastli.

Dominoval odkaz Novembra ’89

Zhromaždeniu Za slušné Slovensko v Bratislave dominoval odkaz Novembra ’89. Na Námestí SNP vystúpili tváre spojené s Novembrom ’89, konkrétne Zuzana Mistríková, Filip Vagač, Fedor Gál, Martin Bútora alebo Peter Zajac. Takisto vystúpil maďarský aktivista Miklós Haraszti, ktorý spolupracoval už s Chartou 77.

Podľa neho nie je dobrou správou, že aj skoro 30 rokov po roku 1989 sa Stredoeurópania musia opäť zasadzovať za demokraciu. „Mocní vo všetkých štátoch V4 sa snažia sfalšovať demokraciu,“ vyhlásil. Súčasní politici si podľa neho berú za vzor nie politikov zo západu, ale „autokratov a kleptokratov od Putina po Erdogana“. Zároveň upozornil, že sloboda sa dá stratiť aj demokratickou cestou.

Účastníci zhromaždenia nechcú prevrat

Sociológ Martin Bútora v prejave na tribúne vyhlásil, že účastníci zhromaždenia nechcú prevrat, ale obrat. „Ide o návrat k spravodlivej a solidárnej spoločnosti,“ povedal.

Podľa Bútoru sa už v minulosti stávalo, že vládna moc označovala svojich kritikov za podvratných alebo kontrarevolucionárov, napríklad v päťdesiatych rokoch alebo keď sovietska tlač kritizovala Pražskú jar, prípadne komunisti v osemdesiatych rokoch ochranárov.

„To všetko poznáme z minulosti,“ povedal s tým, že je smutné, že podobná rétorika sa vrátila. Požiadavka slušného Slovenska je podľa neho prirodzenou reakciou na kradnutie a vraždy.

Korupcia a nenávisť nepatrí do spoločnosti

Podľa aktivistky Zuzany Mistríkovej je potrebné povedať, že korupcia a nenávisť nepatrí do spoločnosti, ktorú chceli osobnosti roku 1989 a do spoločnosti nepatria ani dnes. „Slovensko potrebuje odbornosť, spoluprácu, demokratické hodnoty a spravodlivosť,“ vyhlásila.

Ďalšia z tvárí roku 1989 Filip Vagač skonštatoval, že rok, keď padol komunistický režim, nechal v životoch účastníkov hlbokú stopu, ale po ňom nemali potrebu vracať sa na námestia. Tá prišla až tento rok. „Prišli sme podporiť ľudí, ktorí svojou odvahou prispeli k politickým zmenám,“ uviedol.

„Stojím tu dnes hrdo slušne a zadarmo,“ vyhlásila herečka Táňa Pauhofová s tým, že nemôže byť inde, pretože ľudí, ktorí sa postavili za spravodlivosť, vyšetrujú štátne orgány. „Bojíte sa a tak konšpirujete a snažíte sa rozpútať ešte väčšiu nenávisť,“ uviedla s tým, že táto taktika sa nepodarí, keďže ľudia na námestiach sú zjednotení.

Mimovládky čelia hrozbám a vyhrážkam

Česká novinárka Pavla Holcová zhromaždeným povedala, že po vražde Jána Kuciaka to mnohí novinári chceli vzdať. Práve zhromaždenia občanov im podľa jej slov pomohli čeliť enormnému tlaku.

Tomu vo forme vyhrážok a hrozieb podľa Zuzany Števulovej čelia aj zástupcovia mimovládnych organizácií, v mene ktorých na zhromaždení prehovorila. V súčasnosti je podľa nej na Slovensku spoločnosť rozdelená, čo vyhovuje tým, „ktorí majú krajinu riadiť dobre ale nerobia to“. Preto je podľa nej potrebné spoločne sa brániť proti konšpiráciám a nepravdám.

Študentskí lídri roku 1989 pri príležitosti zhromaždenia vydali vyhlásenie, v ktorom zdôraznili, že pred rokmi ich do ulíc vyhnala arogancia štátnej moci, nevymožiteľnosť práva a násilie na mladých ľuďoch. „Dnes sme tu opäť a stojíme tu v mene obrany slobody a ústavou garantovaných práv nás a našich detí,“ uviedli.

Rovnako ako iniciatíva Za slušné Slovensko sa podľa vlastných slov hlásia k členstvu Slovenska v civilizačnom priestore Európskej únie, k hodnotám vymožiteľnosti práva, demokracie, ľudských a občianskych práv. „Chceme žiť v štáte, kde sa nemanipuluje s pravdou a nezneužíva štátna moc na osobný prospech. Chceme žiť v štáte, kde sa oceňuje iniciatíva občanov a kde sa hľadajú riešenia prinášajúce úžitok pre spoločnosť,“ uviedli

Ficovo vyhlásenie o novinároch

Protesty vyprovokovali výroky expremiéra Roberta Fica a anonymné trestné oznámenie na organizátorov, pre ktoré ich vyšetruje NAKA z korupcie. Fico opäť začal rozprávať o americkom filantropovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi, na verejnosť prenikli aj informácie, že počas marcových a aprílových protestov organizátorov podľa všetkého sledovali.

Fico sa takisto obul do novinárov, vyhlásil, že jeho strana Smer-SD vyhrala komunálne voľby a novinárov má trafiť.

Proti tomu sa ozvalo zhruba 500 novinárov, iniciatíve zase pre reči o Sorosovi poslali ľudia na transparentný účet vyše 50-tisíc eur za 36 hodín. Do poznámok pritom uvádzali podporné slová alebo ironické narážky na reči o americkom miliardárovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin BútoraPavla HolcováPeter ZajacTáňa PauhofováZuzana Mistríková