Prvé kolo prezidentských volieb by vyhral Mistrík, súboj o druhé miesto je tesný

Róbert Mistrík, Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič, Milan Krajniak, Štefan Harabin, Marián Kotleba, František Mikloško
Zľava zhora: Kandidáti na prezidenta - Róbert Mistrík, Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič, Milan Krajniak, Štefan Harabin, Marián Kotleba, František Mikloško. Foto: SITA - koláž WBN.

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Ak by sa prezidentské voľby konali túto sobotu, tak víťazom prvého kola by sa stal Róbert Mistrík. Vyplýva to z rýchleho prieskumu, ktorý vypracovala konzultačná spoločnosť Restartup v spolupráci s Axepto a Slovak Parcel Service.

V prieskume uskutočnenom na vzorke 1537 respondentov má Róbert Mistrík vyše 16-percentnú podporu voličov. O druhé miesto súperia Štefan Harabin a Maroš Šefčovič. Na štvrtej priečke skončila Zuzana Čaputová a do prvej päťky sa ešte dostal Marian Kotleba.

V zozname kandidátov už chýbal predseda parlamentu, ktorý v nedeľu oznámil, že nebude súperiť o post hlavy štátu a chce byť lídrom Slovenskej národnej strany (SNS) v parlamentných voľbách 2020. Respondenti v odpovedali na otázku: „Ak by sa prezidentské voľby konali už túto sobotu, ktorému kandidátovi by ste odovzdali svoj hlas?“

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00. Pre kandidatúru potrebujú získať 15 podpisov poslancov parlamentu alebo najmenej 15 000 občanov SR.

Úplný zoznam kandidátov však nebude známy vo štvrtok 31. januára, ale až o niekoľko dní neskôr. Kancelária NR SR má čas do 7. februára, aby preskúmala podpisy pod petíciami tých kandidátov, ktorí podajú kandidatúru v posledný deň. Následne, ak splnia zákonom predpísané podmienky, predseda NR SR Andrej Danko rozhodne o prijatí ich kandidatúry.

Kandidatúru na prezidenta doteraz odovzdali jedenásti kandidáti, z toho deväť mužov a dve ženy. Ako jediný predložil kandidatúru na základe podpisov poslancov NR SR Martin Daňo, ktorý zozbieral 16 podpisov koaličných i opozičných poslancov NR SR.

Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard Chmelár, Róbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, bývalý disident a predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, predseda Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK) József Menyhárt a Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Z kandidátov, ktorí už oznámili kandidatúru, zatiaľ nepredložil ani podpisy poslancov a ani petíciu kandidát s podporou Smeru – SD, súčasný eurokomisár Maroš Šefčovič a ani predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBéla BugárBohumila TauchmannováEduard ChmelárFrantišek MikloškoGabriela DrobováJózsef MenyhártJuraj ZábojníkMarian KotlebaMaroš ŠefčovičMartin DaňoMilan KrajniakRobert MistríkRóbert ŠvecŠtefan HarabinZuzana Čaputová