Radičová by bola pre SDKÚ najlepším prezidentským kandidátom

Bývalá premiérka Iveta Radičová počas rozhovoru pr
Bývalá premiérka Iveta Radičová počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Expremiérka Iveta Radičová by bola podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca najvhodnejším prezidentským kandidátom, ale v prvom rade musí chcieť ona.

Rozhodnutie je predovšetkým na nej. Rozhovory s ňou i ďalšími kandidátmi, ktorí prichádzajú do úvahy, budú pokračovať. Prioritou je, aby sme urobili ako stredopravé strany dohodu a predstavili spoločného kandidáta schopného ponúknuť iné videnie sveta ako ponúka dnes Smer-SD,“ povedal pre agentúru SITA Štefanec.

Predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič si myslí, že Radičová je dostatočne tvrdohlavá, aby niekedy zmenila svoje rozhodnutie. „Ak raz povedala, že kandidovať nebude, tak nebude. Ak by som si mal na to staviť, stavím výplatu. Ale bol by som veľmi rád, keby svoje rozhodnutie zmenila,“ povedal pre agentúru SITA.

Radičová je tvrdohlavá, nechce kandidovať

Arcibiskup Róbert Bezák
Foto: SITA

Matovič upozornil, že v utorkovom prieskume nemá premiér Robert Fico takú vysokú podporu ako Radičová, lebo voliči Smeru logicky uvažujú a uvedomujú si, že Fico nie je dvojjediný a keby ho zvolili za prezidenta, tak by nemohol byť premiér. „Vyberajú, čo je menšie zlo,“ dodal.

Strana SaS podľa Ľubomíra Galka podporí v prezidentských voľbách len kandidáta, ktorý nespolupracoval s komunistickou tajnou službou ŠtB a nebol v komunistickej strane. „Definitívne sme sa menami nezaoberali, ale máme záujem, aby kandidát bol s podporou všetkých opozičných strán. Sme pripravení rokovať,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že Radičová niekoľkokrát vyhlásila, že nechce kandidovať a dokonca aj požiadala agentúry, aby jej meno nezaraďovali do prieskumov. „Nemyslím si, že by sme mali na ňu tlačiť,“ dodal.

Bezákovo meno vyvolalo rozpory

Viacerí poslanci v parlamente skloňovali meno odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. „V kuloároch padajú mnohé mená. Nepoznám osobné ambície Roberta Bezáka. Viem si predstaviť mnohých skvelých ľudí, ktorí by túto funkciu zvládli,“ povedal Štefanec.

Podľa Matoviča Bezák môže byť čestný chlap, ale pripomenul, že keď ho odvolali, jeho najväčší zástancovia boli ateisti a najväčší slovenskí liberáli. „Keď nastávajú rozpory v cirkvi, práve títo liberáli a ateisti sa snažia podporou ľudí ako Bezák cirkev ešte viac rozoštvávať. Nepripadá mi to ako úprimný návrh. Nemyslím si, že akýkoľvek cirkevný predstaviteľ by mal zastávať štátnickú funkciu,“ povedal Matovič.

Kňazi a cirkevní hodnostári podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozefa Kováčika nemôžu prijímať verejné alebo štátne funkcie. Ak by sa duchovný rozhodol prijať funkciu v štátnom úrade, bol by suspendovaný z kňazskej služby. Podľa Kováčika však v prípade možnej prezidentskej kandidatúry odvolaného trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka ide len o čisté špekulácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIveta RadičováRóbert BezákRobert Fico