Reakcie médií: Pápež sklamal aj svojich najbližších

Pápež Benedikt XVI. počas Veľkonočnej vigílie
Pápež Benedikt XVI. počas sobotňajšej veľkonočnej omše v Bazilike svätého Petra varoval svet pred vyprázdnenosťou hodnôt a absenciou Boha v čase veľkého technologického pokroku ľudstva. Foto: SITA/AP Pier Paolo Cito

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) –

Oznámenie o odchode pápeža Benedikta XVI. sa stalo hlavnou témou týchto dní a všetky svetové denníky v utorok na titulnej strane rozoberali príčiny jeho odchodu a možného nástupcu.

Najčítanejšie argentínske noviny Clarin na svojej titulke analyzovali možnosti, že by nový pápež nepochádzal z Európy, ako tomu bolo doteraz zvykom po niekoľko storočí.

„Po takmer bezprecedentnom rozhodnutí Benedikta XVI. o svojom odstúpení je tu možnosť, že sa zmenia dávne konzervatívne tradície pri výbere novej hlavy kresťanskej cirkvi. Tam by mohlo nastať prekvapenie,“ píše Clarin.

Noviny poukazujú na fakt, že katolicizmus v Európe stráca na popularite, ale v Afrike, Ázii a štátoch latinskej Ameriky počet členov rastie.

Filipínska tlač najviac cituje tamojšieho kardinála Luisa Antonia Tagleho, ktorý by sa mal zúčastniť konkláve a pomôcť zvoliť nového pápeža pre takmer 1,2 miliardy katolíkov.

Tamojší spravodajský portál Rappler dokonca uviedol, že Tagle by mohol nahradiť 85-ročného Ratzingera.

Britské noviny a spravodajské servery prevažne chvália pôsobenie Benedikta XVI. počas posledných siedmich rokoch vo Vatikáne. The Times označili pondelkovú správu za „nesebecké“ a „ušľachtilé“ rozhodnutie. Denník The Guardian zase pôsobenie Ratzingera považuje za „politické, teologické a politické“ pokračovanie odkazu Jána Pavla II.

Noviny The Independent v utorok vyšli s veľkým titulkom: „Netradičná situácia – Hľadá sa pápež pre 1,2 miliardy katolíkov!“ Nezabudol však dodať, že rodák z Bavorska takto „uvrhol cirkev do chaosu„.

Francúzky katolícky denník La Croix sa na historickú udalosť pozrel „pápežovými očami„. Podľa denníka išlo o veľmi ťažké rozhodnutie. Benedikt XVI. ohlásil rezignáciu s plným vedomím, že môže ešte pre dobro cirkvi veľa urobiť.

Konzervatívny denník Le Figaro zverejnil mimoriadne vydanie venované situácii vo Vatikáne a uvítal „pokoru pápeža“.

Život pápeža Benedikta XVI. v obrazoch

U protinožcov rovnako rezonovala téma historického kroku „Božieho rotvajlera“ ako Ratzingera prezývali na začiatku jeho pontifikátu. „Pápež Benedikt XVI. sa vzdal: Príliš starý, príliš krehký, aby viedol miliardu katolíkov,“ uviedol denník The Australian. Označili ho za „dobrého človeka, ale chudobného pápeža“.

Zahraničný redaktor The Australian Greg Sheridan si myslí, že pre nástupcu Jána Pavla II., najcharizmatickejšieho pápeža v 20. storočí, bolo ťažšie osloviť masy veriacich. „Sklamal aj svojich najbližších,“ uzatvára Sheridan vo svojom komentári.

Pápež Benedikt XVI. sa vzdá svojho úradu 28. februára. Svoju oznámil abdikáciu počas konzistória na svätorečenie mučeníkov z Otranta v latinčine. Dôvodom rezignácie je jeho vysoký vek, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. „Z tohto dôvodu prehlasujem, že sa vzdávam úradu rímskeho biskupa,“ uviedol pápež Benedikt XVI..

Obrazom: Kandidáti na nového pápeža

Informácie pochádzajú z agentúry AFP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.