Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NKÚ; Najvyšší kontrolný ústav
Budova Najvyššieho kontrolného úradu SR na Priemyselnej ulici v Bratislave. Foto: SITA/Marián Peiger

Reforma štátnej správy je podľa kontrolórov prospešná, v ekonomickom prínose však našli problémy

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Program Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa sa podľa názoru Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR v oblasti služieb poskytovaných občanovi javí ako zásadný krok štátnej správy k zlepšovaniu podmienok občanov pri vybavovaní vecí verejných.

Podľa zverejnenej záverečnej správy k implementácii Programu ESO však NKÚ objavil viacero pochybení. Ako priblížil médiám predseda NKÚ Karol Mitrík, reforme nepredchádzala analýza aktuálneho stavu.

„Mali sme veľký problém a nakoniec sa nám to nepodarilo zistiť, vyhodnotiť ekonomický prínos tejto reformy. My sme len prevzali do svojej záverečnej správy údaje, ktoré má k dispozícii ministerstvo vnútra, lebo z daných podkladov, v danom čase, nebolo možné vyhodnotiť ekonomické prínosy,“ zhrnul.

Nakladanie s majetkom štátu

Najzávažnejšie zistenia kontrolóri identifikovali pri nakladaní s delimitovaným majetkom štátu, ktorý v prvej a druhej etape ESO prešiel do správy Ministerstva vnútra (MV) SR.

„Kontrolou bolo zistené, že pred samotnou delimitáciou majetku nebola pasportizácia budov, ktoré malo prevziať ministerstvo vnútra do svojej správy, t. j. rezort vnútra nepoznal rozsah preberaného nehnuteľného majetku a jeho aktuálny stav. Najvyšší kontrolný úrad identifikoval riziko nehospodárneho a neefektívneho nakladania s delimitovaným majetkom štátu v správe ministerstva vnútra. Rovnako boli v danej oblasti zistené viaceré porušenia všeobecne záväzných právnych predpisov,“ upozornili kontrolóri.

Najvyšší kontrolný úrad na základe získaných údajov a poznatkov odporučil zvýšiť mieru elektronizácie pri vykonávaní agend. Pracovníci klientských centier totiž nevyužívajú pri výkone svojej práce v dostatočnej miere prostriedky elektronickej komunikácie s občanom.

„V mnohých prípadoch zamestnanci nedisponujú mandátnymi certifikátmi na podpisovanie úradných rozhodnutí. Zákon o e-governmente nariaďuje od 1. novembra 2016 vytvárať a doručovať elektronické rozhodnutia,“ konštatoval úrad.

Zmeny a odporúčania NKÚ

NKÚ odporúča aj pristúpiť k presunu určitých agend medzi odbormi či oddeleniami v rámci jednotlivých organizačných zložiek.

„Bezpečnostné zložky štátu vykonávajú administratívu a papierovú evidenciu, ktorá nesúvisí s ich primárnym poslaním. Odborní zamestnanci jednotlivých odborov klientských centier nevyužívajú svoj čas efektívne na výkon odborných činností, ale v mnohých prípadoch veľkú časť svojho pracovného fondu trávia administratívnymi činnosťami, archiváciou a poskytovaním často neproduktívneho poradenstva,“ upozornil NKÚ.

Zvýšiť by sa mala aj miera zdieľania a poskytovania informácií v rámci informačných systémov štátnej správy. Zmeniť by sa tiež mala podľa odporúčaní NKÚ poplatková štruktúra.

„Poplatková štruktúra viacerých odborov je zložitá a neprehľadná. Jej zjednodušením a sprehľadnením by sa prispelo k zníženiu chýb občanov pri komunikácii s úradmi,“ uviedol NKÚ.

Podľa NKÚ by sa mala tiež zvýšiť úroveň metodického riadenia. „Odbory, ktoré v rámci reformného Programu ESO prešli pod ministerstvo vnútra z iných ústredných orgánov štátnej správy, pociťujú klesajúcu tendenciu v školeniach, odborných seminároch a v metodickom riadení,“ dodal úrad.

Odporúčané články

Na Slovensku sa vďaka novele zákona vytvoril čierny trh s hazardom, tvrdí Asociácia hier a zábavy Nemocnice by sa mohli zbaviť dlhov do piatich rokov, tvrdí ministerstvo

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X