Rekordérka v 92 rokoch zabehla maratón a vyliečila rakovinu

Rekordérka v 92 rokoch zabehla maratón a vyliečila rakovinu
Foto: SITA/AP

SAN DIEGO 1. júna (WEBNOVINY) – Harriette Thompson, 92-ročná rodáčka zo Severnej Karolíny, sa stala najstaršou ženou, ktorá kedy zabehla maratón. Energická seniorka sa uplynulú nedeľu už po šestnásty raz zúčastnila 42 km dlhého behu Rock ‘n’ Roll v San Diegu. Dokončila ho za sedem hodín 24 minút a 36 sekúnd.

Rekordérka v 92 rokoch zabehla maratón a vyliečila rakovinu
Foto: SITA/AP

„Každý rok je to čoraz ťažšie. Toto bol pre mňa ale zlý rok,“ uviedla pre televíziu ABC rekordmanka, ktorá v januári prišla o manžela a následne jej diagnostikovali stafylokokovú infekciu v pravej nohe. „Veľa som netrénovala. Manžel bol vážne chorý, musela som byť s ním. Keď v januári zomrel, musela som si liečiť nohu,“ dodala.

Američanka prekonala aj Gladys Burrill, ktorá zvládla maratón v Honolulu v roku 2010 vo veku 92 rokov a 19 dní. Harriet Thompson je podľa informácií usporiadateľov Rock ‘n’ Roll maratónu o 46 dní staršia.

Dôchodkyňa, ktorej sa podarilo prekonať rakovinu kože a nádor v čeľusti, však mala z úspechu aj napriek tomu radosť. Na prvý maratón ju vo veku 76 rokov nahovorila priateľka, ktorá zbierala peniaze na charitu. Harriette súhlasila a odvtedy pre charitatívnu organizáciu Leukemia & Lymphoma Society vyzbierala už desaťtisíce dolárov. „Nemyslím si, že by som dnes ešte žila, keby som nebehala,“ hovorí rodáčka z Charlotte.

Seniorka prezradila, že si počas behu ako motiváciu v hlave prehrávala obľúbené klavírne skladby. Američanka mala k hudbe vždy blízko – od malička sa venovala hre na klavír a trikrát vystupovala aj v slávnej Carnegie Hall.

Na otázku, či sa zúčastní aj ďalšieho maratónu, seniorka odpovedala: „Jediným problémom v tomto veku je, že neviem s určitosťou povedať, či ešte budem na svete. Ale ak budem, myslím, že mi to pôjde ešte lepšie.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom