Republika Severné Macedónsko vstúpi do NATO, Stoltenberg a Dimitrov podpísali prístupový protokol

Macedónsko, NATO
Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg (tretí sprava) a macedónsky minister zahraničia Nikola Dimitrov (tretí zľava) po podpise prístupového protokolu Macedónska pre vstup do NATO. Brusel, 6. február 2019. Foto: SITA/AP

BRUSEL 6. februára (WebNoviny.sk) – Členovia Severoatlantickej aliancie (NATO) podpísali prístupový protokol Macedónska pre vstup do nej.

Slávnostné podpisovanie, ktoré sa konalo v sídle NATO v Bruseli, viedli generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg a macedónsky minister zahraničia Nikola Dimitrov.

Toto je historická udalosť. Dlho sme čakali na to, keď sa pridáte k našej rodine,“ vyjadril sa pred podpisovaním Stoltenberg.

Protokol musia prijať všetci členovia

Stredajšia ceremónia začala ratifikačný proces daného protokolu, ktorý musí formálne prijať všetkých 29 členských štátov. Ako prvé by malo vstup Macedónska do NATO ratifikovať Grécko, a to ešte tento týždeň.

Macedónsko sa potom začne nazývať Republikou Severné Macedónsko a pod týmto názvom neskôr počas tohto roku alebo začiatkom roka 2020 vstúpi do aliancie.

Protest Grécka

Vstup Macedónska do NATO doteraz blokovalo Grécko na protest proti názvu tejto krajiny. Výhrady Atén k doterajšiemu názvu Macedónska sa koncentrovali okolo obáv, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región rovnakého názvu.

Dimitrov sa počas slávnostného podpisovania vyjadril, že je „výsledkom práce mnohých generácií“ a poďakoval sa premiérom Grécka a Macedónska za vyriešenie sporu okolo názvu jeho krajiny.

Toto nebolo neodvratné, toto dokonca nebolo ani veľmi pravdepodobné,“ uviedol s tým, že je to dôkaz, že „nemožné je vlastne uskutočniteľné a možné„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens StoltenbergNikola Dimitrov
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy