Rusi a Čína ignorovali diskusiu o ľudských právach na Kryme

Putin oslávil ročné výročie pripojenia Krymu k Rusku
Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti osláv ročného výročia pripojenia polostrova Krym k Rusku vyhlásil, že prekoná všetky vonkajšie prekážky. Netajil sa ani svojím záujmom o obnovu vzťahov so susednou Ukrajinou. Foto: SITA/AP

NEW YORK 20. marca (WEBNOVINY) – Rusko, Čína, Venezuela a Angola ignorovali neformálne stretnutie Bezpečnostnej rady OSN o stave ľudských práv na polostrove Krym, ktorý sa minulý rok odtrhol od Ukrajiny a pripojil k Rusku. Zasadnutie sa konalo vo štvrtok za zatvorenými dverami z iniciatívy Litvy.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zajcev označil debatu za provokatívnu

Hovorca ruskej misie pri OSN Alexej Zajcev označil debatu o ľudských právach na Kryme za „kontraproduktívnu a provokatívnu“. „Nespadá to do právomocí Bezpečnostnej rady,“ vyhlásil.

Litovská vyslankyňa pri OSN Raimonda Murmokaité vyjadrila poľutovanie, že jej kolegovia zo spomínaných krajín sa na stretnutí nezúčastnili. „Rusko zvyčajne veľmi rýchlo kritizuje údajné porušovanie ľudských práv na Ukrajine, no úplne ignoruje porušovanie ľudských práv v oblastiach, v ktorých vládne,“ povedala.

Rusi vyzývajú Ukrajinu na okamžité rokovanie

Rusko predložilo členom BR OSN návrh rezolúcie, ktorá vyzýva Ukrajinu na okamžité začatie rokovaní so separatistickými východnými regiónmi o uskutočnení miestnych volieb. V navrhovanom texte vyjadruje Rusko znepokojenie nad odďaľovaním splnenia jedného z bodov minskej mierovej dohody, ktorým je diskusia Kyjeva s predstaviteľmi Doneckej a Luhanskej oblasti o uskutočnení komunálnych volieb v týchto regiónoch.

Ukrajinský parlament schválil v utorok zákon o autonómii Doneckej a Luhanskej oblasti, ktorý však podmieňuje priznanie rozsiahlych právomocí uskutočnením volieb v týchto regiónoch. Voľby sa ale majú konať podľa ukrajinskej legislatívy a až v čase, keď na východných územiach nebudú prebiehať žiadne nezákonné ozbrojené aktivity, s čím separatisti ani Rusko nesúhlasia.

Krym sa pripojil k Rusku 21. marca potom, čo sa na polostrove konalo referendum odtrhnutí sa od Ukrajiny. Medzinárodné spoločenstvo ani Ukrajina anexiu Krymu Ruskom neuznali a stále ho považujú za ukrajinské územie. BR OSN sa o otázke Krymu stretla už viac než 30-krát, prijatie akýchkoľvek rezolúcií však blokuje Rusko ako stály člen s právom veta.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov