Rusi vyplatia milión eur za zbombardovanie čečenskej dediny

Čečensko
Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 3. októbra (WEBNOVINY) – Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok nariadil ruskej vláde odškodniť obyvateľov čečenskej dediny, ktorú v roku 2000 napriek uisteniam zbombardovala ruská armáda a usmrtila ich príbuzných.

Súd so sídlom vo francúzskom Štrasburgu rozhodol, že Rusi musia 13 sťažovateľom vyplatiť sumu od 40-tisíc do 210-tisíc eur.

Súd zároveň poukázal na sľub ruských veliteľov, že v rámci boja proti čečenským povstalcom ušetria dedinu Aslanbek-Šeripovo, ak sa v nej nebudú schovávať ozbrojenci.

Následný prekvapivý útok z februára 2000 zanechal 18 mŕtvych. Ruský vojenský súd záležitosť odmietol vyšetrovať a rovnaký postoj zaujali aj k požiadavke o vyplatenie odškodného. Rusi však neskôr priznali, že porušili Európsky dohovor o ľudských právach.

Ruská vláda v koncom roka 1999 poslala do autonómnej Čečenskej republiky desaťtisíce vojakov v snahe potlačiť povstanie s cieľom definitívne dostať územie spod kontroly vlády v Moskve. Išlo o v poradí druhú intervenciu v kaukazskom regióne, kde bojovali aj v polovici 90. rokov. Vtedy však bola Moskva neúspešná. Ozbrojené konflikty každopádne zanechali na Čečensku veľké škody a obyvatelia republiky okrem iného trpia vysokou nezamestnanosťou a chudobou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom