Rusko stratilo dôveru, Kiska vyzval Úniu k upevneniu sankcií

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska vyzval štáty Európskej únie (EÚ), aby zotrvali v politike sankcií voči Rusku dovtedy, kým Kremeľ neurobí konkrétne kroky na zastavenie konfliktu na východnej Ukrajine.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Blok 28 európskych štátov musí byť pripravený predĺžiť sankcie, ktoré sa končia medzi marcom a júlom, povedala slovenská hlava štátu v rozhovore pre denník The Wall Street Journal.

Vyzval Úniu k jednotnému postupu

„Bez ruskej podpory by sa konflikt na Ukrajine nikdy nezačal a preto je našou povinnosťou ako demokratických národov zaujať jasné stanovisko,“ konštatoval Kiska. „Rozhodne podporujem zachovanie sankcií, kým sa situácia na Ukrajine nezlepší.“

Prezident tiež vyzval EÚ k jednotnému postupu voči Rusku. „Čo sa týka nášho postavenia voči Rusku, je nesmierne dôležité, aby sa EÚ držala jedného stanoviska, aby Rusko nemohlo využívať rozdiely medzi jednotlivými štátmi únie a rozbiť našu vnútornú jednotu,“ myslí si Kiska.

Na otázku, či by mal Západ zintenzívniť svoju podporu Ukrajine dodávaním defenzívnych zbraní, ako sú okuliare na nočné videnie či nepriestrelné vesty, Kiska odpovedal: „Musíme sa snažiť konflikt ukončiť, nie pomáhať jeho eskalácii.“

Nik nevie čo sa deje v Putinovej hlave

Rusko podľa Kisku stratilo jeden z kľúčových aspektov politiky, a tým je dôvera. „Pretože nikto nevie, čo sa deje v Putinovej hlave, nikto nevie, kde sú jeho hranice.“ Kiska je znepokojený výrokmi ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý vyhlásil, že je pripravený použiť silu na ochranu ruských záujmov proti hrozbám zo Západu.

The Wall Street Journal pripomína, že Kiska je v kritike zahraničnej politiky Ruska tvrdší ako premiér Robert Fico. Podľa Kisku však Slovensko Ukrajine pomáha, a to by nebolo možné bez zapojenia vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaRobert Fico