Rýchlostní kanoisti Vlček a Tarr majú bronz v K2 na 1000 m

Vlcek tarr kajak
Zľava: Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Juraj Tarr a Erik Vlček. (archívne foto) Foto: SITA/Štartfoto

BRANDENBURG 12. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček a Juraj Tarr získali bronzové medaily v pretekoch K2 na 1000 metrov na majstrovstvách Európy v nemeckom Brandenburgu.

Desiaty bronz pre Slovákov

Slováci si výborne rozložili na trati sily a napokon finišovali na 3. mieste za víťaznými Nemcami Maxom Rendschmidtom a Marcusom Grossom a Francúzmi Arnaudom Hyboisom a Etiennom Hubertom. Slovensko na kontinentálnom šampionáte v rýchlostnej kanoistike získalo už 10. bronzovú medailu v histórii, prvý kov v Brandenburgu 2014.

Od roku 1997 sa z ME Slováci vracali bez cenných kovov len z Poznane 2004 a vlani z portugalského Montemoru-o-Velho. Celková bilancia SR je 15 zlatých, 12 strieborných a 10 bronzových medailí. Vo finále C1 mužov na 1000 m skončil Matej Rusnák na 6. mieste. Majstrom Európy sa stal domáci kanoista Sebastian Brendel.

Kajakár Martin Jankovec vyhral B-finále K1 mužov na 500 m a celkovo obsadil 10. miesto. Na tisícke bol v kajaku Peter Gelle v B-finále štvrtý a celkovo trinásty.

Výkon pochválil aj riaditeľ SZRK

„Výkon Erika Vlčeka s Jurajom Tarrom mal tie najvyššie parametre. Keď ich príprava pôjde týmto smerom, môžeme sa od nich dočkať veľkého výsledku na MS. Na to, aké ťažké boli podmienky – silný vietor, veľké vlny a tým aj problémy so stabilitou lodi – sa s nimi vyrovnali skvele a dokázali, že ich nič nezaskočí,“ zhodnotil športový riaditeľ SZRK Filip Petrla pre server Canoe.sk.

„Klobúk dolu pred ich výkonom. Aj výkon Mateja Rusnáka bol výborný, dokonca som v kútiku duše dúfal v ešte lepšie umiestnenie. On totiž dokáže v takýchto ťažkých podmienkach skvele jazdiť. Lepšie ako ostatní. Až do 200 metrov pred cieľom žila nádej na medailu, až potom mu tí najlepší odskočili. Aj 6. miesto je naozaj výborné umiestnenie,“ dodal.

Predpoludňajší program na ME

V predpoludňajšom programe postúpili na 200 m v K2 žien Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou priamo do nedeľňajšieho finále. V prvej rozjazde obsadili Slovenky 2. miesto za maďarskou dvojicou Anna Kárászová, Ninetta Vadová. Do nedeľňajšieho finále sa kvalifikovali priamo prvé tri lode.

Ďalší slovenskí reprezentanti budú musieť o miesto v boji o medaily na 200 m ešte pádlovať v nedeľňajších raňajších semifinále.

Na 3. priečkach vo svojich rozjazdách skončili Miroslav Zaťko v K1, Ľubomír Hagara v C1, dvojkajak Martin Jankovec, Ľubomír Beňo bol štvrtý. Tesne unikol postup priamo do finále v K1 žien Martine Kohlovej, ktorá skončila v druhej rozjazde druhá a priamo postupovala len víťazka Teresa Portelová z Portugalska.

Výsledky – ME v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Brandenburgu:

1000 m:

MUŽI

K2 – finále: 1. Max Rendschmidt, Marcus Gross (Nem.) 3:06,792, 2. Arnaud Hybois, Etienne Hubert (Fr.) 3:07,306, 3. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:07,905

K1 – finále: 1. Alež Jureňa (Biel.) 3:27,455, 2. René Holten Poulsen (Dán.) 3:28,711, 3. Max Hoff (Nem.) 3:30,388, B-finále: 1. (10. celkovo) Josef Dostál (ČR) 3:30,599, … 4. (13.) Peter Gelle (SR) 3:34,879

C1 – finále: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:54,822, 2. Attila Vajda (Maď.) 3:55,577, 3. Viktor Melantiev (Rus.) 3:57,676, … 6. Matej Rusnák (SR) 4:00,112

C2 – finále: 1. Henrik Vasbányai, Róbert Mike (Maď.) 3:31,449, 2. Alexej Korovaškov, Iľja Pervuchin (Rus.) 3:32,788, 3. Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (ČR) 3:35,467

C4: 1. Bielorusko 3:17,912, 2. Maďarsko 3:19,316, 3. Ukrajina 3:20,007

ŽENY

K1 – finále: 1. Tamara Csipesová (Maď.) 3:56,643, 2. Sofia Paldaniusová (Švéd.) 3:56,700, 3. Anastasia Charitonovová (Rus.) 3:58,292

K2 – finále: 1. Sofia Jurčanková, Alexandra Grišinová (Bielor.) 3:35,225, 2. Erika Medveczká, Alíz Sarudiová (Maď.) 3:37,363, 3. Sabrina Heringová, Steffi Kriegersteinová (Nem.) 3:37,474

MUŽI

K1 – I. rozjazda: 1. Sándor Tótka (Maď.) 34,925, … 3. Miroslav Zaťko (SR) 35,837 – postup do semifinále

K2 – I. rozjazda: 1. Jurij Postrigaj, Alexander Ďačenko (Rus.) 31,354, … 4. Martin Jankovec, Ľubomír Beňo (SR) 33,682 – postup do semifinále

C1 – III. rozjazda: 1. Alfonso Benavides (Šp.) 39,233, … 3. Ľubomír Hagara (SR) 40,569 – postup do semifinále

ŽENY:

K1 – II. rozjazda: 1. Teresa Portelová (Portug.) 40,497, 2. Martina Kohlová (SR) 41,750 – postup do semifinále

K2 – I. rozjazda: 1. Anna Kárászová, Ninetta Vadová (Maď.) 37,572, 2. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 37,899 – postup do finále

Viac k osobe Erik VlčekIvana KmeťováJuraj TarrĽubomír HagaraMartina KohlováMatej RusnákPeter Gelle