S dlhodobo nezamestnanými sa nepracuje, Gaborčáková hovorí aj o návrate zahraničných Slovákov

Soňa Gaborčáková, Igor Matovič
Zľava: Poslankyňa za hnutie OĽaNO Soňa Gaborčáková a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Vládny návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorým sa má spružniť systém príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko, podľa poslankyne NR SR za hnutie OĽaNO Sone Gaborčákovej odsúva na okraj dlhodobo nezamestnaných.

Uviedla to v parlamentnej rozprave k návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o službách zamestnanosti. Slovensku sa síce podľa opozičnej poslankyne podarilo štatisticky znížiť počet dlhodobo nezamestnaných, stále však v tomto ukazovateli zostávame na špici krajín Európskej únie. Namiesto práce s dlhodobo nezamestnanými ide pritom vláda zjednodušiť príchod pracovníkov z krajín mimo Európskej únie.

Práca na Slovensku

„Hľadáme ľudí von, a pritom naši ľudia sú vonku,“ upozornila Gaborčáková. Štát by mal podľa nej našim občanom, ktorí pracujú v zahraničí, ponúknuť nejaké benefity, aby prišli pracovať naspäť na Slovensko.

Ako príklad uviedla daňovo-odvodové úľavy pre živnostníkov, či výhody v oblasti bývania alebo rodinnej politiky. Vláda sa podľa nej nepripravuje ani na starnutie obyvateľstva, ktoré prinesie nové pracovné miesta v zdravotníctve a sociálnych službách.

Kvalitnú zamestnanosť podľa opozičnej poslankyne prinesie veda a výskum, či odstraňovanie bariér v zamestnávaní žien. Upozornila tiež na to, že Slovensko čaká preobsadzovanie pracovných pozícií, keď časť zamestnancov odíde do penzie a bude ich potrebné nahradiť. „Zamerali sme sa len na priemyselnú politiku,“ upozornila.

Prijímanie zahraničných pracovníkov

Novela zákona o službách zamestnanosti má od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku. Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.

Novela zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.

Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.

Novela zákona o službách zamestnanosti tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.

Lehoty na posudzovanie sa skrátia

Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.

Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.

V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier. Prehodnotiť sa má aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu.

Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmeniť sa má miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Soňa Gaborčáková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti