Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soňa Gaborčáková, Igor Matovič
Zľava: Poslankyňa za hnutie OĽaNO Soňa Gaborčáková a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA/Robert Tappert
29. 11. 2018 10:16 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

S dlhodobo nezamestnanými sa nepracuje, Gaborčáková hovorí aj o návrate zahraničných Slovákov

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Vládny návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorým sa má spružniť systém príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko, podľa poslankyne NR SR za hnutie OĽaNO Sone Gaborčákovej odsúva na okraj dlhodobo nezamestnaných.

Uviedla to v parlamentnej rozprave k návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o službách zamestnanosti. Slovensku sa síce podľa opozičnej poslankyne podarilo štatisticky znížiť počet dlhodobo nezamestnaných, stále však v tomto ukazovateli zostávame na špici krajín Európskej únie. Namiesto práce s dlhodobo nezamestnanými ide pritom vláda zjednodušiť príchod pracovníkov z krajín mimo Európskej únie.

Práca na Slovensku

„Hľadáme ľudí von, a pritom naši ľudia sú vonku,“ upozornila Gaborčáková. Štát by mal podľa nej našim občanom, ktorí pracujú v zahraničí, ponúknuť nejaké benefity, aby prišli pracovať naspäť na Slovensko.

Ako príklad uviedla daňovo-odvodové úľavy pre živnostníkov, či výhody v oblasti bývania alebo rodinnej politiky. Vláda sa podľa nej nepripravuje ani na starnutie obyvateľstva, ktoré prinesie nové pracovné miesta v zdravotníctve a sociálnych službách.

Kvalitnú zamestnanosť podľa opozičnej poslankyne prinesie veda a výskum, či odstraňovanie bariér v zamestnávaní žien. Upozornila tiež na to, že Slovensko čaká preobsadzovanie pracovných pozícií, keď časť zamestnancov odíde do penzie a bude ich potrebné nahradiť. „Zamerali sme sa len na priemyselnú politiku,“ upozornila.

Prijímanie zahraničných pracovníkov

Novela zákona o službách zamestnanosti má od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku. Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.

Novela zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.

Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.

Novela zákona o službách zamestnanosti tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.

Lehoty na posudzovanie sa skrátia

Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.

Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.

V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier. Prehodnotiť sa má aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu.

Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmeniť sa má miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.

K téme

Obchodné reťazce kritizujú špeciálny odvod, neférový krok SNS môže zvýšiť ceny na Slovensku „Husákove deti“ čaká zlá budúcnosť, tvrdí Mihál. Dôchodkový strop má podľa Richtera sociálny rozmer

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X