Šarišský hrad sa bude opäť dobývať

Šarišský_hrad
Foto: Archív: SITA/Viktor Zamborský

VEĽKÝ ŠARIŠ 25. apríla (WEBNOVINY) – Poslednú aprílovú nedeľu, 28. apríla, si na Šarišskom hrade prídu na svoje milovníci histórie, dobrodružstva a filmárskej show.

Druhý ročník historicko-dobrodružnej akcie s názvom Dobývanie Šarišského hradu sa bude niesť v duchu nakrúcania historického filmu. Podujatie sa začína o 14:00 pred hradbami Šarišského hradu.

Podľa scenára mladí naverbovaní muži z okolia Prešova sa pokúsia so svojimi skúsenými veliteľmi zo šermiarskych skupín Sarus, Cohors a Espada dobyť hrad. Ich úspech či neúspech však nebude závisieť len od ich sily a vojenskej taktiky.

Riaditeľka Kultúrno-informačného centra vo Veľkom Šariši Katarína Pirohová prezradila, že všetko bude mať vo svojich rukách režisér.

Šarišský hrad
Foto: Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

„Tento rok sme poňali dobývanie hradu s trochu väčším nadhľadom. Diváci, ktorí sa rozhodnú prísť v nedeľu na Šarišský hrad, by sa totiž mali stať súčasťou nakrúcania historického filmu, ktoré má celé pod palcom originálny filmársky tím. Vytvorí sa tak väčší priestor pre možné ,stredoveké‘ gagy i na zapojenie návštevníkov do tejto nevšednej zábavy,“ uviedla Pirohová.

Diváci budú môcť zažiť stredoveké dobývanie hradieb, manévre kopijníkov a ťažkoodencov. Dokonca sami si budú môcť vyskúšať umenie lukostreľby. Ženy sa uplatnia hlavne ako zdravotníčky, lebo scenár nevynechal ani povestný lazaret.

Pirohová doplnila, že tento rok sa do dobývania hradu zapojilo viacero profesionálov zo šermiarskych skupín. Organizátorom sa podarilo „zverbovať“ aj viac dobrovoľníkov ako pred rokom. „Predpokladáme, že v nedeľu bude v plnej zbroji nastúpených viac ako 100 odvážnych mladých mužov, ktorí sa pokúsia dobyť veľkošarišskú pevnosť,“ povedala Pirohová.

Filmársku časť projektu zabezpečujú mladí dokumentaristi z VŠMU. Výsledok z nakrúcania vo forme krátkeho filmu z dobývania hradu budú môcť diváci uvidieť ešte toto leto na Filmovej noci na hrade.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom