Šéf „sýkorovcov“ Kýbel a iní odsúdenci opäť na súde, začal sa ďalší proces

Ďalší proces s už odsúdeným bývalým šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom, zvaným Kýbel, a ďalšími obžalovanými sa dnes začal pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Medzi obžalovanými sú i na doživotie odsúdení Jozef Roháč, Ivan Cupper, zvaný Vincko, a Alojz Kromka, prezývaný Čistič.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry okrem nich žaluje aj ďalších troch odsúdených za iné zločiny. Kladie im za vinu vraždu bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba a predstaviteľov konkurenčných skupín.

Podľa obžaloby nelegálne držali arzenál zbraní, výbušnín a streliva, a kladie im za vinu ďalšie skutky. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú, pretože niektoré tvrdenia nie sú podložené relevantnými dôkazmi a sú založené iba na svedectve iných zločincov, tzv. kajúcnikov, ktorí za svedectvo proti nim dostali miernejšie tresty.

Vinu zatiaľ nepriznal ani jeden obžalovaný

Vinu podľa obžaloby nepriznal ani jeden z obžalovaných. K jednotlivým skutkom sa vyjadria v utorok 1. októbra.

Vypovedať však nebude Róbert Lališ, pretože požiadal o konanie v neprítomnosti. Rovnako nebude vypovedať ani Jozef Roháč, ktorý je v maďarskom väzení, a podľa jeho obhajcu odmietol účasť na vyšetrovaní v prípravnom konaní i na hlavnom pojednávaní.

Odsúdený Martin Bihári príde na pojednávanie až na termín, keď sa bude prerokúvať skutok, na ktorom sa podieľal.

Pojednávanie s Róbertom Lališom a ostatnými pokračuje v utorok 1. októbra. Koná sa za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby, rovnako ako prvý proces s gangom sýkoriek a ďalšími mafiánskymi zoskupeniami.

Senát sa vyjadrí k námietke zaujatosti, ktorú voči nemu podal obhajca Marek Para v súvislosti s konaním dohôd o vine a treste, týkajúcich sa obžalovaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Lališ