Šimkovičová hlasovala v parlamente za kolegu

Šimkovičová
Martina Šimkovičová Foto: SITA

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Holúbek uvádzal 24. mája hlasovanie ako spravodajca k novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel. Pri rečníckom pulte však nemal so sebou hlasovaciu kartu.

V štatistikách hlasovania je však vykázaný, že hlasoval za prijatie novely. Podľa informácií agentúry SITA z hnutia Sme rodina za Holúbka mala hlasovať práve Šimkovičová. Videli ju vraj viacerí poslanci. Predseda Sme rodina Boris Kollár sa k situácii vyjadriil na tlačovej besede v stredu predpoludním. Šimkovičovú, Holúbka a Marčeka vylúčili z poslaneckého klubu Sme rodina..

Svoj podiel viny priznáva aj Holúbek

Poslanec za Sme rodina Milan Krajniak vyzval Šimkovičovú, aby sa vzdala poslaneckého mandátu. Šimkovičová v stredu na tlačovej besede chybu priznala, ale mandátu sa nevzdá. Podľa nej nie je to povinnosť vzdať sa mandátu. „Bola to nováčikovská chyba, že som v spontánnej reakcii stlačila gombík,“ povedala Šimkovičová.

Podľa rokovacieho poriadku Šimkovičovej hrozí pokuta do výšky 1000 eur. O postihu bude rozhodovať parlamentný mandátový a imunitný výbor. Svoj podiel viny priznáva aj Holúbek s tým, že on dal Šimkovičovej pokyn, aby za neho hlasovala, keďže si k rečníckemu pultu nezobral hlasovaciu kartu.

Rovnaký prípad sa stal v roku 2009

Podpredseda parlamentného mandátového výboru Juraj Droba (SaS) bude o prípade hovoriť so šéfom výboru Richardom Rašim (Smer-SD). „Chcem preukázateľne vidieť, že sa to stalo. Potom zaujmem stanovisko,“ povedal Droba pre agentúru SITA.

Takýto prípad sme na Slovensku už mali. V roku 2009 hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú vtedajšia opozičná poslankyňa Iveta Radičová. Jej hlasovaním sa mal zaoberať parlamentný mandátový a imunitný výbor. „Urobila som chybu a jediný spôsob, ako sa môžem očistiť, je vzdať sa poslaneckého mandátu,“ vyhlásila vtedy Radičová.

Zároveň dodala, že pri hlasovaní za kolegyňu sa síce dopustila chyby, ale nie podvodu. Poslaneckého mandátu sa vzdal aj Ladislav Košťa, ktorý na jar v roku 1991 hlasoval za dvoch svojich kolegov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIveta RadičováJuraj DrobaMartina ŠimkovičováMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySme rodina - Boris Kollár