Slováci triumfovali v Rumunsku, zahrajú si baráž o Davis Cup

Martin Kližan

KONSTANCA 19. júla (WEBNOVINY) – Slovenskí tenisti si po roku opäť zahrajú v barážovom stretnutí o svetovú skupinu Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov. Slováci zvíťazili v Konstanci nad domácimi Rumunmi 3:2 v súboji rozhodujúceho 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny (17. – 19. júla).

Rumuni kozmeticky upravili výsledok

O rozhodujúci tretí bod pre hostí sa na antuke IDU Clubu postaral v súboji jednotiek oboch tímov Martin Kližan, ktorý zdolal Mariusa Copila za 2:01 h 7:6 (3), 6:3, 6:3. Už za rozhodnutého stavu sa napokon v nedeľu popoludní hrala aj záverečná dvojhra na dva víťazné sety, v ktorej domáci Adrian Ungur zdolal Norberta Gombosa za 1:29 h 6:4, 6:4 a kozmeticky upravil na 2:3 z pohľadu hostiteľov.

Kližan (38. v renkingu ATP) proti výborne podávajúcemu súperovi až z konca druhej stovky rebríčka (180.) podal maximálne koncentrovaný výkon s minimom chýb. O tom svedčí aj fakt, že v celom zápase ani raz neodovzdal svoj servis. Copila dlho držalo nad vodou práve výborné podanie aj celkovo solídna útočná hra. Od konca druhého setu, keď pvýkrát prišiel o podanie, mal jeho výkon klesajúcu tendenciu.

Kližan odohral výborný zápas

„Bol to vo veľkom teple výborný zápas. Súper sa dostal k jednému, maximálne dvom brejkbalom. Veľmi dobre som to dnes odpodával. Vedel som, že aj Copil má výborný servis. Snažil som sa ho dostať do výmen, ale to jeho delové podanie nebolo jednoduché returnovať. Často som tipoval stranu, niekedy to vyšlo, inokedy nie. Return som nakoniec celkom dobre zvládol. Celkovo sme v Rumunsku zahrali ako jeden tím na jednotku. Chalani sa postarali o bod zo štvorhry, ja zasa z dvojhier, hrali sme veľmi dobre. Je vidieť, že na antuke sme silnejší tím ako na tvrdom povrchu. A to by si mali konečne uvedomiť už aj na tenisovom zväze,“ uviedol spokojný Martin Kližan v reakcii pre RTVS.

Jeho nedeľňajší súper Marius Copil pre TVR trefne podotkol: „Tento zápas sme stratili už vo štvorhre. Zo svojej pozície som dnes nemohol urobiť viac. Môj súper mal aj šťastie, ale najmä bol príliš silný.“

Kližan potvrdil pri Čiernom mori líderskú pozíciu v slovenskom tíme, keď vyhral obe svoje dvojhry a v Davisovom pohári vylepšil singlovú bilanciu na 13:7. Nemenej dôležitý bol slovenský bod zo štvorhry, v ktorej Andrej Martin a Igor Zelenay nečakane zdolali elitný rumunský pár Florin Mergea, Horia Tecau s deblovým svetovým renkingom sedem a dokonca päť.

Tréner hovorí o dráme

Súboj play-off o elitnú šestnástku Davis Cupu 2016 sa uskutoční 16.- 18. septembra, žreb bude v utorok v Londýne. Slováci chýbajú medzi 16-člennou elitou Davisovho pohára od sezóny 2006. Rok predtým sa dostali až do finále. O návrat do svetovej skupiny sa zverenci kapitána Miloslava Mečířa pokúsia v baráži už piaty raz. Rumuni budú naďalej účinkovať v I. skupine euroafrickej zóny v rámci týchto MS tímov.

„Musím pochváliť Martina Kližana za výkon, ale aj jeho súpera. Taký servis, aký mal Copil, som už dávno nevidel. Bol to dôležitý a hodnotný bod. Každé zaváhanie v tomto zápase mohlo veľa stáť. Upokojil som sa, keď Martin vyhral prvý set, ale vedel som, že do poslednej loptičky to nebude ľahké. V tomto teplom počasí môže prísť aj fyzická kríza. Copil hral dobre, stále nachádzal pred domácim publikom sily. Bol to celkovo napätý a dramatický zápas dobrý aj pre divákov. Teraz sa musíme čo najlepšie pripraviť na barážového súpera. Ak budeme hrať doma, bude dôležité zvážiť povrch aj podľa vyžrebovaného súpera,“ komentoval kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř pre RTVS.

Davisov pohár 2015 tenisových reprezentačných družstiev mužov – rozhodujúce 2. kolo I. skupiny euroafrickej zóny – priebežne:

RUMUNSKO – SLOVENSKO 2:3 – konečný výsledok

Slovensko postúpilo do zápasu play-off o svetovú skupinu ročníka 2016

Marius Copil – Martin Kližan 6:7 (3), 3:6, 3:6 za 2:01 h

Adrian Ungur – Norbert Gombos 6:4, 6:4 za 1:29 h

Kližan sa nechal rozhádzať

Už za stavu 1:1 mal Kližan šancu na brejk pri podaní Copila, ale ten ju rýchlo vymazal esom. Bola to na dlhý čas jediná možnosť oboch hráčov na zisk súperovho podania, keďže obaja si bezpečne strážili svoj servis. Keď Copil zvýšil „čistou hrou“ na 5:4, Kližan odpovedal rovnakou mincou.

Tajbrejk bol logickým vyústením a v ňom maximálne koncentrovaný Kližan vďaka dvom minibrejkom získal náskok 6:2. Prvý setbal ešte jeho súper výborným podaním odvrátil, ale druhý už Kližan pri svojom servise zúročil na zisk prvého setu 7:6 (3).

V treťom geme druhého setu sa Kližan pri svojom podaní nechal rozhádzať a po veľkej chybe z nahratého forhendu umožnil súperovi dostať sa na zhodu. Copil to nevyužil, chybil vo výmene z forhendu aj bekhendového returnu a slovenský hráč šiel do vedenia na 2:1.

Za stavu 3:4 rumunskému hráčovi na chvíľu vyplo prvé podanie a po dvojchybe povolil Kližanovi prvý brejk v stretnutí a dôležitý náskok 5:3. Vzápätí musel slovenský tenista odvracať brejkbal, keď ho Rumun pritlačil bekhendom z returnu. Slovák menšie zaváhanie odčinil a získal druhý set 6:3.

Copil ponúkol Kližanovi tri mečbaly

Tretí set už sprevádzal Copilov útlm a čoraz väčšia suverenita z rakety Kližana. V piatom geme si hosťujúci hráč vypracoval dva brejkbaly a hneď ten prvý zásluhou pridlhého bekhendu domáceho tenistu premenil. Kližan potvrdil pri svojom podaní na 4:2, aj keď aktívny Copil ho donútil k zhode a viacerým svetovým úderom.

Slovenský hráč koncovku zápasu zvládol, hoci za stavu 4:3 nechal súpera dotiahnuť sa zo 40:0 na zhodu. Vtedy si pomohol ľaváckym servisom von z kurtu či agresívnejším forhendom. Za stavu 5:3 už zdecimovaný Rumun ponúkol súperovi tri mečbaly a Kližan si vybral na premenenie druhý. Nekompromisným returnom prekvapil nepripraveného Copila.

Dvadsaťšesťročný Kližan a o 16 mesiacov mladší Copil už predtým mali za sebou spoločnú zápasovú minulosť s bilanciou 1:1. Kližan zvíťazil ešte v roku 2009 vo štvrťfinále menšieho turnaja kategórie ITF Futures v Taliansku 6:7 (3), 6:4, 6:2, Copil bol úspešný pred dvoma rokmi vo štvrťfinále na challengerovom podujatí ATP v Ženeve 6:3, 6:1.

Piatkové dvojhry:

Marius Copil – Norbert Gombos 7:6 (5), 6:7 (6), 6:4, 7:6 (10) za 3:49 h

Adrian Ungur – Martin Kližan 4:6, 2:6, 0:6 za 1:33 h

Sobotňajšia štvorhra:

Florin Mergea, Horia Tecau – Andrej Martin, Igor Zelenay 5:7, 3:6, 3:6 za 2:05 h