Slovanská epopeja – nový Jakubiskov veľkofilm možno i v 3D

Juraj Jakubisko
Predseda medzinárodnej poroty Art Film Fest 2011 Juraj Jakubisko a Deana Horváthová-Jakubisková si prezerajú Most Slávy, kde sú pripevnené mosadzné tabuľky s cenou Hercova misia počas 19. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2011. Trenčianske Teplice, 24. jún 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČIANSKE TEPLICE 24. júna (WEBNOVINY) – Filmový režisér Juraj Jakubisko, predseda medzinárodnej poroty 19. ročníka filmového festivalu Art Film Fest, dnes v Trenčianskych Tepliciach predstavil svoje plány na natáčanie dvojdielneho veľkofilmu pod názvom Slovanská epopeja.

Výpravný historický film sa venuje starovekému slovanskému spoločenstvu v Európe. Bude sa odohrávať v 9. storočí nášho letopočtu, v dobe tvrdej, temnej a tajomnej, plnej bojov o moc, vojen, krutosti a masovej migrácie, ale zároveň v dobe, keď sa formovali základy tej Európy, v ktorej dnes žijeme.

Zlomovým momentom filmu bude príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda a počiatky kresťanstva, ktoré poznamenali vývoj tejto časti sveta až po dnešnú dobu. Prvá časť filmu by sa na plátna kín mala dostať v roku 2013, keď celá Európa oslávi 1150. výročie príchodu týchto vierozvestcov na naše územie. Druhý diel sa do kín dostane o osem mesiacov neskôr.

Západ o Slovanoch veľa nevedel

Pri mnohých príležitostiach som bol prekvapený, ako málo toho vie o histórii Slovanov európske publikum,“ povedal na tlačovej konferencii v Kúpeľnej dvorane Juraj Jakubisko. „Väčšina našich západných susedov je veľmi hrdá na svoju históriu, ale o tej našej si myslí, že sa začala rozvíjať niekedy po 1. svetovej vojne. Netušia, že všetci z nás, Slovania, kedysi patrili k jednému národu a že všetky naše jazyky pochádzajú z jedného spoločného jazyka, ktorým hovorili všetci Slovania. Príbeh kedysi veľkého slovanského národa, ktorý má korene siahajúce až na Balkán a Rusko, zostal tajomstvom príliš dlho...“ zdôvodnil režisér výber témy nového filmu.

Keďže prvá časť filmu má byť uvedená až v roku 2013, tvorcovia si uvedomujú, že tomu musia prispôsobiť i filmovú techniku a uvažujú dokonca aj o 3D verzii. „Keď robíte takýto veľký film, ktorý by mal byť premietaný v roku 2013 – 2014, musíte naozaj spolupracovať až s virtuálnou realitou a s tou perspektívou kina, na ktorú budú diváci v tom čase zvyknutí,“ uviedla producentka filmu Deana Jakubisková Horváthová.

Miesto v dome národov

O hereckom obsadení zatiaľ neuvažovali, no podľa režiséra by pri medzinárodnom obsadení dali radi priestor hlavne Slovákom: „Chceme obsadiť veľa slovenských hercov, aby sme ich predstavili svetu.“ Juraj Jakubisko zároveň sľubuje, že historické udalosti podá tak, aby sa diváci v kine nenudili. „Film bez divákov je mŕtvy film a cieľom nie je diváka uspať alebo vyhnať z kina… Kedysi nás na škole učili, že film by mal odohnať strach zo smrti a ja si myslím, že v dnešnom svete by mal divákov zbaviť hlavne strachu zo života,“ zafilozofoval si držiteľ Zlatej kamery i Krištáľového glóbusu.
Juraj Jakubisko
Foto: SITA/Tomáš Somr

Podtitul filmu – Tisíc rokov samoty – vyjadruje dobu, než na naše územie prišlo kresťanstvo, ale taktiež obdobie rozpadu spoločných koreňov. „Súčasná Európa sa rozhodla žiť v priestore bez hraníc,“ vysvetlila producentka filmu Deana Jakubisková Horváthová. „Tento nový svet, o ktorý sa všetci delíme, sa skladá z krajín a národov, snažiacich sa definovať svoje miesto vo veľkom spoločnom dome. A pre mnohých nových členov, medzi ktorými sú aj Slovania, je to teraz prvá možnosť predstaviť svoje dávne korene, pôvod svojich jazykov, viery a postojov,“ dodala.

Keďže film nie je historický, manželia Jakubiskovci sa rozhodli obohatiť ho o ďalší projekt vo forme dokumentu. V ňom budú použité hrané časti z veľkofilmu a doplnia ich historické a svetské názory odborníkov na toto obdobie. Manželia nedávno absolvovali mnoho rozhovorov s cirkevnými hodnostármi i historikmi. „Rozhovory s týmito mužmi sú nesmierne obohacujúce. Sú to vzácni ľudia a obdivujem ich vyrovnanosť,“ uviedla producentka filmu, zatiaľ čo režisér divákom ponúkol pohľad na kresby architektonických návrhov k filmu.

Fellini východu, ako Jakubiska často označujú médiá, začne fascinujúci príbeh histórie slovanstva a kresťanstva nakrúcať počiatkom budúceho roka. V dvojdielnom filme – pričom každý diel bude mať viac ako dve hodiny – zaznejú i cudzie jazyky. „Uvažovali sme, že film nakrútime v staroslovienčine a ten sa potom predabuje do jednotlivých jazykov, ale tento nápad neprešiel,“ prezradila Deana Jakubisková Horváthová. Veľkofilm plný tajomna, mystiky, kostolných piesní, lásky, smrti, zvratov a typickej Jakubiskovej poetiky by mal byť uvedený v roku 2013.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Jakubisko