Slovenské banky pozorne sledujú Grécko, sťažnosti neevidujú

Peniaze, euro, bankomat
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Slovenské banky zatiaľ neevidujú problémy, ktoré by sa týkali ich klientov vycestovaných v Grécku. „Problémy v Grécku sme nezaznamenali, ale situáciu podrobne monitorujeme,“ povedala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

V podobnom duchu sa vyjadrili viaceré banky. „Zatiaľ neevidujeme žiadne problémy našich klientov v Grécku alebo situácie nad štandardný režim,“ skonštatovala manažérka pre externú komunikáciu Sberbank Jana Galera Matúšová.

Banky odporúčajú mať dostatočnú hotovosť

Vzhľadom na rozhodnutie gréckych orgánov o uzavretí bánk do pondelka 6. júla Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenským občanom cestujúcim do Grécka mať so sebou dostatočnú hotovosť. Mala by byť v takej výške, aby pokryla predpokladané potreby počas pobytu v tejto krajine. Používanie debetných a kreditných kariet môže byť podľa rezortu nedostupné alebo obmedzené, pokiaľ ide o platby i výbery hotovosti z bankomatov.

Napriek zverejneným informáciám o dennom limite na výber z bankomatu vo výške 60 eur na jednu grécku kartu by mali byť výbery z bankomatov pre zahraničných turistov podľa hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej bez obmedzenia. „Otázkou však zostáva, či bankomaty budú mať dostatok hotovosti. Dovolenkárom preto odporúčame zobrať si so sebou hotovosť a platobné karty,“ povedala Eliášová.

Hovorkyňa Poštovej banky Anna Tkáčová uviedla, že neevidujú žiadnu informáciu o nastavení špeciálnych limitov pre výbery hotovosti z bankomatov v Grécku pre ich klientov. Taktiež si myslí, že bankomaty budú mať problém s hotovosťou, a preto odporúča klientom vziať si nielen platobné karty, ale aj potrebnú hotovosť.

„Je vhodné mať aspoň dva druhy platobných kariet, debetnú, kedy využívam vlastné peniaze a kreditnú, kedy využívam požičané peniaze z banky,“ doplnila hovorkyňa UniCreditu Zuzana Ďuďáková.

Referendum vyvolalo medzi Grékmi paniku

Problémy svojich klientov v Grécku neeviduje ani VÚB banka, Prima banka, Tatra banka či Slovenská sporiteľňa. „Zatiaľ sme nezaznamenali žiadne problémy našich klientov s platením alebo s výbermi peňazí v Grécku. Podľa dostupných informácií sa súčasné obmedzenia netýkajú návštevníkov zo zahraničia,“ skonštatovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Slovenská sporiteľňa taktiež vzhľadom na mimoriadnu situáciu odporúča pri cestách do Grécka mať pri sebe viac hotovosti pre prípad jej nedostatku v miestnych bankomatoch alebo neakceptovania platby kartou u obchodníka.

V nedeľu 5. júla 2015 sa v Grécku uskutoční referendum o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny. Vláda premiéra Tsiprasa v piatok 26. júna odmietla veriteľmi navrhovanú dohodu ako nepostačujúcu. V súvislosti s referendom Atény požiadali o predĺženie úverovej dohody do dňa konania referenda. Euroskupina túto žiadosť zamietla. Súčasná dohoda o mechanizme finančnej pomoci Grécku teda skončí už v utorok 30. júna.

Vyhlásenie referenda spôsobilo paniku medzi gréckymi občanmi. Počas soboty podľa odhadov vybrali z bankomatov približne 600 miliónov eur. Viac ako tretine bankomatov v krajine došla po tomto kroku hotovosť. Zvýšený odlev kapitálu z bánk viedol k ohláseniu bankových prázdnin a k zavedeniu kapitálových kontrol. Grécke banky budú podľa všetkého zatvorené do 6. júla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom