Slovenské volejbalistky nebudú na ME, rozhodol zlatý set

Slovensko bielorusko
Zľava: Anzhelika Barysevich z Bieloruska, Jaroslava Pencová a Monika Stankovianska zo Slovenska a Marina Tumas z Bieloruska počas odvetného barážového zápasu žien o postup na ME 2013 Slovensko - Bielorusko. Poprad, 6. jún 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 6. júna (WEBNOVINY) – Slovenské volejbalové reprezentantky napriek obrovským zdravotným problémom, ktoré postihli takmer všetky hráčky výberu trénera Miroslava Čadu, zvíťazili v odvetnom barážovom zápase v Poprade o postup na majstrovstvá Európy v Nemecku a Švajčiarsku nad Bieloruskom po skvelom oduševnenom výkone 3:1.

Keďže v prvom dueli v Bielorusku prehrali 0:3, iba tým vyrovnali stav súboja na 1:1 a o postupujúcom musel rozhodnúť tzv. zlatý set.

V ňom zvíťazili hostky po dramatickom vývoji 16:14 a postúpili na finálový šampionát.

Budú hrať v C-skupine v Drážďanoch spolu s Ruskami, Chorvátkami a Azerbajdžankami.

Slovenky však z ihriska vyprevádzal skandovaný potlesk tribún.

Obrazom: Slovenské volejbalistky nepostúpili na ME

Slovensko - Bielorusko
Družstvo Bieloruska počas odvetného barážového zápasu žien o postup na ME 2013 Slovensko - Bielorusko. Poprad, 6. jún 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Monika Smák zo Slovenska, Marina Tumas z Bieloruska a Dominika Drobňáková zo Slovenska počas odvetného barážového zápasu žien o postup na ME 2013 Slovensko - Bielorusko. Poprad, 6. jún 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Bez názvu
Marina Tumas z Bieloruska počas odvetného barážového zápasu žien o postup na ME 2013 Slovensko - Bielorusko. Poprad, 6. jún 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Slovensko – Bielorusko 3:1 (-15, 19, 17, 20), zlatý set 14:16, na ME postúpilo Bielorusko

125 min, rozhodovali: Christensen (Dán.) a Rajkovič (Chor.), 650 divákov

Slovensko: Smák (1 bod), Kubová (5), Pencová (17), Stankovianska (19), Drobňáková (19), T. Crkoňová (10), libero Valachová (Soaresová /1/)

Bielorusko: Kalinovská (10), Palčevská (2), Gareliková (10), Barysevičová (4), Tumasová (11), Markevičová (13), libero Pavlikovská (Ševčenková /2/, Malasaiová /2/, Michajlenková /3/, Cupranovová /0/)

I. set

Zľava: Tatiana Crkoňová zo Slovenska, Hanna Kalinouskaya a Anastasiya Harelik z Bieloruska, Dominika Valachová, Monika Smák zo Slovenska, Tatsiana Markevich a Anzhelika Barysevich z Bieloruska počas odvetného barážového zápasu žien o postup na ME 2013 Slovensko - Bielorusko. Poprad, 6. jún 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Bielorusky sa s chuťou pustli do zdravotnými problémami zdecimovaného slovenského družstva a vďaka vynikajúcemu útoku postupne ich náskok narastal.

Domáce akoby sa na ihrisku chvíľami iba hľadali, absolútne im nevychádzalo podanie, obrana bola deravá.

Záblesky ich pekných akcií nemohli zastaviť rozbehnutý stroj hostiek, tie poľahky vyhrali prvý set 25:15 a ujali sa vedenia 1:0.

II. set

Keď zverenky trénera Miroslava Čadu hneď na začiatku druhého dejstva prehrávali 0:2, zdalo sa, že opäť budú ťahať za výrazne kratší koniec. Opak bol však pravdou. Šnúrou bodov sa dostali do vedenia 4:2 a akoby z nich spadlo všetko, čo ich držalo dovtedy pri zemi.

Prestali kaziť podanie a skvele dirigované nestarnúcou nahrávačkou Monikou Smák zrazu ľahšie prechádzali cez bieloruské bloky a ich obrana bola pevnejšia. Na druhý technický oddychový čas síce išli ešte s jednobodovým náskokom hostky, ale od toho momentu už kraľovali na ihrisku domáce. Koncovku vyhrali 10:3, celý set 25:19 a bolo 1:1.

III. set

Na vlne eufórie ostali Slovenky aj v treťom sete. Hneď na začiatku ušli z 3:4 na 8:4 a to ešte nebolo všetko. Bielorusky znervózneli, domáce sa nenechali vyviesť z rytmu ani striedaniami a oddychovým časom hostiek.

Zobudili sa aj diváci, hnali družstvo dopredu a hráčky sa im odvďačovali nádhernými akciami. Presvedčivým víťazstvom 25:17 sa domáce ujali vedenia 2:1.

IV. set

Vynikajúci volejbal ostal na slovenskej strane ihriska aj po zmene strán. K vynikajúcemu výkonu sa rozohrala Drobňáková i Kubová, skvelé bloky stavala Crkoňová, s obrovským prehľadom to organizovala Smák. Slovenky viedli už 20:11, na ukončenie zápasu potrebovali štyri mečbaly, ale nakoniec sa tešili z víťazstva 25:20, celý zápas vyhrali 3:1 a o postupujúcom musel rozhodnúť tzv. zlatý set.

Zlatý set

V ňom patril začiatok Slovenkám. Viedli 3:0, strany sa menili za stavu 8:6. Pri podaní Moniky Smák odskočili na 11:7 a napätie v Poprad Aréne sa dalo krájať. Bielorusky neskladali zbrane. Z 13:11 pre domáce sa ony dostali k prvej postupovej lopte. Slovenky ju ešte odvrátili, ale druhú šancu už súperky využili a postúpili na ME.