Aktualizované: Smer-SD navrhol zvýšiť maximálne sociálne odvody, chce vyplniť medzeru v príjmoch štátu

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 11. septembra, 11:45

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Maximálny mesačný vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie by mal od začiatku budúceho roka dočasne stúpnuť zo súčasného 7-násobku na 11-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

Zvýšený najvyšší možný vymeriavací základ by sa mal uplatňovať len v rokoch 2019 a 2020, dokým sa nezavedie ročné zúčtovanie sociálneho poistenia. Najvyšší možný vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov by sa tak v budúcom roku zvýšil z tohtoročných 6 384 eur na 10 494 eur.

Profit pre štátny rozpočet

Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorý na rokovanie sociálneho výboru predložil poslanec za Smer-SD Ľubomír Vážny. Sociálny výbor tento pozmeňujúci návrh neschválil, parlament však napriek tomu môže toto opatrenie schváliť.

Ako uviedol poslanec Vážny, týmto pozmeňujúcim návrhom sa „vyplní určitá medzera v príjmoch štátu“. Priznal, že zvýšením maximálneho základu na platenie sociálnych odvodov sa síce výrazne prehĺbi princíp solidarity, avšak výrazne sa potlačí princíp zásluhovosti. „Bola to dohoda v koalícii,“ dodal Vážny.

„Boli urobené prepočty a analýzy na ministerstve financií, bude to mať profit pre štátny rozpočet,“ zdôvodnil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, prečo sa má maximálny vymeriavací základ zvýšiť práve na 11-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

„Je to na obdobie dvoch rokov, pokiaľ bude fungovať ročné zúčtovanie, je potrebné sanovať príjmy štátu, a preto bol podaný návrh na zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu,“ povedal po rokovaní výboru poslanec Vážny. Ako ďalej uviedol, takýto krok by mal podľa odhadu rezortu financií priniesť štátu ročne necelých 50 miliónov eur, „a podľa toho sa nastavil ten maximálny základ, je to matematika, spätné prepočítanie“.

Ročné zúčtovanie poistného

Najvyšší možný vymeriavací základ súčasná vládna koalícia naposledy zvýšila od 1. januára minulého roka. Išlo vtedy o zvýšenie z 5-násobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na 7-násobok.

Podľa navrhovanej novely zákona o sociálnom poistení by sa malo od roku 2021 na Slovensku zaviesť ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. Mala by ho vykonávať Sociálna poisťovňa, pričom prvýkrát by sa tak malo stať v roku 2022 za rok 2021.

Poistné na sociálne poistenie by sa tak malo od začiatku roka 2021 platiť vo forme preddavkov, ktoré sa v ďalšom roku ročne zúčtujú podľa skutočných príjmov zamestnanca a podnikateľa za predošlý rok. Výnimkou má byť úrazové a garančné poistenie, ktoré sa ročne zúčtovávať nebude.

Zamestnanec aj SZČO

Sociálna poisťovňa má ročné zúčtovanie každoročne vykonávať do 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý sa robí ročné zúčtovanie. Ak má platiteľ poistného predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, poisťovňa ročné zúčtovanie odvodov vykoná do 31. októbra daného roka.

Ročné zúčtovanie sa má vzťahovať na zamestnanca, povinne nemocensky a dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a na zamestnávateľa. Ročné zúčtovanie sa nemá vzťahovať na štát, ani na dobrovoľne poistené osoby.

Maximálny mesačný vymeriavací základ pri sociálnom poistení by sa mal zrušiť a mal by sa nahradiť maximálnym ročným vymeriavacím základom, ktorý sa bude uplatňovať na zamestnávateľa, zamestnanca a SZČO na platenie preddavkov na poistnom.

Pri vykonaní ročného zúčtovania sa pomerne zníži v prípadoch, ak poistenie netrvalo celý kalendárny rok. Platenie preddavkov na poistnom za zamestnanca a zamestnávateľa sa zastaví zaplatením preddavkov na poistnom zo sumy maximálneho ročného vymeriavacieho základu počas kalendárneho roka, v ktorom je zamestnanec povinne poistený.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterĽubomír Vážny
Firmy a inštitúcie SMER-SD