Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Danko
Osobnosti na fotke: Andrej Danko Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
20. 09. 2018 7:14 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

SNS navrhuje zmeny pre politické strany, z ich názvov majú aj zmiznúť Kollár či Kotleba

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – SNS navrhuje, aby meno člena štatutárneho orgánu strany nemohlo byť v jej názve.

„Názov strany alebo jej skratka nesmie obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu poslancov SNS k zákonu o politických stranách, o ktorom parlament rokuje druhý deň.

Meno znevýhodňuje ostatné strany

Návrh predložil pred záverom stredajšieho rokovacieho dňa predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Cieľom tejto zmeny je zamedziť, aby bol u voličov vyvolávaný dojem vlastníctva politickej strany jedinou osobou.

„Cieľom je tiež zamedziť dojmu vplyvnejšieho, resp. výnimočnejšieho postavenia takejto osoby nad ostatnými členmi strany, čo môže vyvolať rozpor so všeobecnými demokratickými princípmi, na ktorých by mala fungovať politická strana, pričom nosným cieľom tejto novej právnej úpravy je zvýšenie vnútornej demokracie politických strán,“ uvádzajú predkladatelia pozmeňujúceho návrhu Tibor Bernaťák, Radovan Baláž, Magdaléna Kuciaňová a Stanislav Kmec.

Podľa nich menom v názve strany môže dochádzať aj k istému ovplyvňovaniu voliča aj počas volebného moratória, dokonca aj priamo počas hlasovania vo voľbách, keďže hlasovací lístok obsahuje označenie názvu strany podstatne väčším písmom ako označenie mien samotných kandidátov, čo znevýhodňuje ostatné kandidujúce politické strany pri ich identifikácii u voličov.

Každá strana musí mať sídlo

Názov strany alebo jej skratka, ktorá vznikne vypustením mena alebo priezviska štatutárneho orgánu strany alebo člena štatutárneho orgánu strany alebo člena prípravného výboru strany, sa nemusí líšiť od názvu strany alebo jej skratky, ktorá už bola zaregistrovaná.

Cieľom tohto ustanovenia je umožniť politickým stranám, ktoré splnia povinnosť jednoduchým vypustením zo svojho názvu mena a priezviska, aby nemuseli úplne meniť svoj názov v prípade, že tento bol už zaregistrovaný. Podmienkou však je, že takýto názov alebo skratku v súčasnosti žiadna strana nepoužíva.

Podľa návrhu národniarov každá politická strana má mať svoje sídlo, ku ktorému má právny vzťah na základe relevantného a platného právneho titulu. Dokladom preukazujúcim vzťah k sídlu strany môže byť list vlastníctva, nájomná zmluva alebo zmluva o bezodplatnom plnení.

Nie je tým vylúčené, že politická strana môže mať sídlo napríklad na adrese trvalého pobytu štatutára strany. Navrhovanou právnou úpravou sa podľa predkladateľov predíde márnemu doručovaniu zásielok politickej strane orgánmi verejnej moci.

Údaje o prijatej pôžičke

Strana má byť podľa navrhovanej úpravy povinná zverejniť na svojom webovom sídle údaje o prijatej pôžičke.

Bude povinná zverejniť meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu darcu, ak ide o podnikateľa, aj obchodné meno a identifikačné číslo, a ak ide o právnickú osobu, názov alebo obchodné meno, identifikačné číslo a adresu sídla veriteľa, výšku pôžičky, dohodnutý úrok, dobu splatnosti a dátum uzatvorenia zmluvy o pôžičke. Údaje je strana povinná zverejniť do 30 dní odo dňa uzatvorenia zmluvy o pôžičke.

Orgánmi strany podľa návrhu majú byť najmä najvyšší, výkonný, rozhodcovský a revízny orgán. Každý orgán strany okrem štatutárneho orgánu musí mať najmenej troch členov, výkonný orgán strany musí mať najmenej deväť členov a najvyšší orgán strany musí mať najmenej 27 členov.

Účet vedený v Štátnej pokladnici

SNS navrhuje, že strany budú povinné zriadiť si platobný účet vedený v Štátnej pokladnici. Číslo osobitného účtu oznámi politická strana v listinnej podobe alebo elektronickej podobe bezodkladne po jeho zriadení ministerstvu financií a štátnej komisii, ktorá ho zverejní na svojom webovom sídle.

Ministerstvo financií začne vyplácať príspevky zo štátneho rozpočtu po doručení oznámenia čísla osobitného účtu stranou. Prostriedky vedené na osobitnom účte môžu byť použité výlučne prevodom z účtu na účet. Strana nemôže prostriedky z príspevkov zo štátneho rozpočtu vedené na osobitnom účte previesť na svoj platobný účet vedený v inej banke.

Príspevky zo štátneho rozpočtu nemôže strana použiť na pôžičky a úvery fyzickým osobám alebo právnickým osobám, zmluvy o tichom spoločenstve, podnikanie obchodnej spoločnosti, ktorú strana založila alebo sa stala jej jediným spoločníkom, ručenie za záväzky fyzických osôb alebo právnických osôb, darovanie.

Národná rada SR v júni posunula do druhého čítania návrh novely zákona o politických stranách a politických hnutiach.

Návrh zavedie novú reguláciu pre voľby do NR SR a Európskeho parlamentu. Podmienkou pre kandidujúce strany bude, aby strana, ktorá chce ísť do volieb, mala stanovený minimálny počet orgánov a členov. Novela stanovuje orgány strany a minimálne počty členov orgánov strán.

Strany, ktoré budú chcieť kandidovať do NR SR alebo Európskeho parlamentu, budú musieť okrem zoznamu kandidátov a volebnej kaucie predložiť aj zoznam počtu členov strany.

Odporúčané články

Danko predložil parlamentu jasnú definíciu antisemitizmu a verí, že nájde podporu aj v opozícii Sulíkova SaS kritizuje Dankov etický kódex poslanca, je plný slovnej vaty

Neprehliadnite

Menyhárt sa vzdal kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka Obvinení z vraždy Basternáka zostávajú vo väzbe, najvyšší súd zamietol ich sťažnosť Kriminalisti z Bratislavy zadržali podozrivého, ktorý je zrejme zodpovedný za smrť muža Slovenská futbalová reprezentácia na jeseň vyzve jedno z najlepších mužstiev na svete NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident Foto: Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy, žiadajú podpis memoranda a stretnutie s Pellegrinim Slováci odpracujú na dane pre štát o tri dni viac, Deloitte určil Deň daňovej slobody Minister Lajčák rokoval s Lavrovom, témou bola aj situácia na juhovýchode Ukrajiny
string(203) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Politika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.