Aktualizované: SNS obvinila Cséfalvayovú z hrubého porušenia koaličnej zmluvy a chce jej odvolanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katarína Cséfalvayová
Poslankyňa NR SR za stranu Most-Híd Katarína Cséfalvayová. Foto: archívne, SITA/Ján Viazanička
  • aktualizované: 8. augusta 17:31

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) sa dištancuje od mimoriadnej schôdze Zahraničného výboru NR SR a žiada zmenu na poste jeho predsedu, ktorý dnes zastáva Katarína Cséfalvayová z koaličnej strany Most-Híd. Národniari to uvádzajú v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa národniarov Zuzana Škopcová.

Svojvoľné konanie predsedníčky výboru pani Kataríny Cséfalvayovej z koaličnej strany Most-Híd pri zvolaní Zahraničného výboru NR SR, ako aj presadzovanie prijatia uznesenia je podľa SNS v príkrom rozpore s písomne dohodnutými pravidlami spolupráce koaličných partnerov a je nezlučiteľné s jej ďalším pôsobením v tejto zodpovednej funkcii, uvádza SNS.

„Preto Slovenská národná strana v reakcii na konanie pani predsedníčky Zahraničného výboru NR SR požaduje od koaličných partnerov, aby po dohode na Koaličnej rade zabezpečili okamžitú výmenu na poste predsedu uvedeného výboru,“ píše sa v tlačovej správe SNS.

Kritika národniarov

SNS s poľutovaním konštatuje, že dnešná mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR k jedinému bodu programu „Návrh na prijatie stanoviska Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým odmieta legitimizáciu okupácie a anexie Krymu návštevou ústavných činiteľov Slovenskej republiky“ nebola zvolaná po dohode s koaličnými partnermi a obsahom smerovala mimo rámca vecných oprávnení výboru, uviedla SNS.

Strana podľa stanoviska odsudzuje všetky prejavy svojvôle a agresie, ktorými pri porušovaní medzinárodného práva útočia regionálne a svetové mocnosti na politické systémy, zvrchovanosť či integritu menších štátov a podporuje spoločné postoje vlády SR voči narušiteľom medzinárodného systému.

„Oficiálne reakcie štátnych inštitúcií na rozličné podnety však musia byť v zmysle Koaličnej dohody vždy koordinované a zosúladené,“ dodáva SNS.

Cséfalvayovú prekvapuje reakcia

Na vyjadrenie SNS reagovala aj predsedníčka výboru Cséfalvayová s tým, že svojimi postojmi vždy podporovala a presadzovala do praxe oficiálne európske a euroatlantické smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ktoré je zakotvené aj v Programovom vyhlásení vlády SR.

„Aj dnešné rokovanie výboru bolo zvolané so zámerom prijať stanovisko, ktoré potvrdí a podporí zahraničnú politiku tejto vlády, preto ma prekvapuje reakcia koaličného partnera. Nevidím dôvod dobrovoľne odísť z pozície predsedníčky zahraničného výboru a odovzdávať tak priestor politikom, ktorí spochybňujú napĺňanie priorít oficiálnej slovenskej zahraničnej politiky a jej hodnotové ukotvenie,“ reagovala.

Marček z výboru odišiel

Zahraničný výbor Národnej rady SR v stredu odsúdil cestu nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym. Poslanci zahraničného výboru pripomenuli, že Slovenská republika ako aj spojenci NATO a Európskej únie považujú Krym za ukrajinské územie.

„Zahraničný výbor NR SR odmieta akékoľvek prejavy legitimácie, okupácie a anexie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR,“ píše sa v uznesení, ktoré schválili poslanci siedmimi hlasmi, nikto nehlasoval proti a jeden sa zdržal. Počas zasadnutia výboru vystúpil aj poslanec Marček, ktorý sa obhajoval.

Keď Martin Klus (SaS) začal vyvracať jeho tvrdenia dôkazmi o tom, že Krym nebol vždy ruský, Marček z výboru odišiel so slovami, že „toto nebude počúvať“.

Cséfalvayová skritizovala Marčeka

Ako na úvod vysvetlila predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová, poslanec Marček porušil pozíciu Slovenska nielen samotnou návštevou, ale aj v rámci programu, keď sa stretával s predstaviteľmi.

Považuje za dôležité, aby sa nenechával priestor extrémistom a dobrodruhom, ale aby zazneli aj hodnotové postoje podľa Programového vyhlásenia vlády. Zároveň sa vyjadrila, že aj vzhľadom na blížiace sa výročie vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa považuje vyhlásenia a činy relativizujúce činy Ruska za cynické.

Takisto považovala za dôležité, aby sa k tomu v čase, keď sa ku všetkému vyjadrujú rôzni extrémisti, vyjadril aj výbor. „Mrzí ma, že poslanec sa takto zahráva s reputáciou Slovenska, obzvlášť keď sme videli, že ruská strana jeho návštevu zneužila na propagandu,“ dodala Cséfalvayová.

Na prelome júla a augusta mal nezaradený poslanec Peter Marček spolu s viacerými vládnymi poslancami odletieť cez Moskvu na Krym. Marček však bol jediný poslanec parlamentu, ktorý letel na Krym, sprevádzali ho však viacerí slovenskí podnikatelia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína CséfalvayováMartin KlusPeter Marček
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republikySNS Slovenská národná strana