Špekulácie o stratenom lietadle, na palube mohlo horieť

Malajzia lietadlo
Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 18. marca (WEBNOVINY) – Zmiznuté malajzijské lietadlo sa od svojho pôvodného letového kurzu odklonilo s pomocou palubného počítača, a nie manuálne. Tvrdia to americkí odborníci, ktorých podozrenia v utorok zverejnil denník New York Times.

Podľa nich stačí dať niekoľko príkazov počítaču na preprogramovanie s cieľom zmeniť kurz, čo sa mohlo stať ešte pred odletom. Podľa Američanov to však musel byť niekto so skúsenosťami s lietadlami typu Boeing. Pakistanská a kazašská vláda medzitým potvrdili, že o stroji nemajú žiadne poznatky, keďže v prípade jeho pristátia na ich území, by ho určite vedeli.

Za záhadou môžu byť aj plamene

Čínska vláda zase v utorok potvrdila začatie pátrania na svojom území, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Vláda v Pekingu zároveň uviedla, že o žiadnom zo svojich 153 občanov na palube strateného stroja nemá dôkazy, že by bol v kontakte s teroristickou skupinou.

Obrazom: Za zmiznuté malajzijské lietadlo sa modlí celý svet

Bývalý šéf amerického úradu pre letectvo tvrdí, že na palube Boeingu 777 vypukol požiar a piloti sa snažili stroj zachrániť. Billie Vincent sa domnieva, že posádka sa snažila zachrániť stroj, ktorý zachvátili plamene v batožinovej časti. Podľa Vincenta, ktorý vystupoval ako súdny znalec v procese teroristického útoku v škótskom Lockerbie, plamene boli aj príčinou postupného zlyhanie komunikačných zariadení.

Dym v kokpite

Malajzia lietadlo
Foto: SITA/AP

Podľa jeho odhadov sa jednému z pilotov podarilo nasadiť kyslíkovú masku a pokúsil sa obrátiť lietadlo späť do Kuala Lumpur. Zmeny letovej výšky zase vysvetľuje zníženou viditeľnosťou pre dym v kokpite.

Stroj podľa neho po následnej stabilizácii letel až do minutia paliva a pádu do Indického oceánu.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Malajzijská vláda po vyše týždni potvrdila dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia boli znefunkčnené zámerne.

Palivo mali na osem hodín letu

Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí. Podľa predstaviteľov Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.

Čínska vláda pátra po zmiznutom lietadle z Malajzie nad svojich územím, kadiaľ vedie jedna z dvoch predpokladaných trás letu po prerušení kontaktu s posádkou. Ide o trasu, ktorá je spojnicu severného Thajska s oblasťou na hranici medzi Kazachstanom a Turkménskom. Druhou je koridor medzi Indonéziou a Indickým oceánom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom