Aktualizované: Vo Volkswagene sú pripravení štrajkovať aj cez víkend, na novú ponuku kričali hanba

VOLKSWAGEN: Štrajk odborárov
Účastníci štrajku v automobilke Volkswagen. Bratislava, 20. jún 2017. Foto: SITA/Marko Erd
  • aktualizované 22. júna o 22:38

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Štvrtkové rokovanie medzi vedením bratislavského Volkswagenu a odborármi sa skončilo. Na novej kolektívnej zmluve sa však nedohodli. Tesne po skončení 13. kola vyjednávania zástupcovia Moderných odborov Volkswagen predstúpili pred štrajkujúcich, kde ich oboznámili s priebehom rokovania.

Vedenie podniku ponúklo odborárom zvýšenie platov od 1. júna tohto roka o 4,5 % a od 1. januára 2018 ďalšie zvýšenie o 4,5 %. V tomto roku ponúka tiež jednorazovú platbu vo výške 350 eur a ďalších 200 eur v auguste budúceho roka. Štrajkujúci zamestnanci na ponuku podniku skandovali slovo „Hanba“.

Odborári poľavili z pôvodných požiadaviek

Ako ďalej Smolinský na improvizovanom pódiu povedal, aj odborári poľavili zo svojich pôvodných požiadaviek zvýšiť platy o 16 % na celkových 13,9 %. Od 1. júna 2017 požadujú zvýšenie platov o 8,9 % a od 1. júna 2018 zvýšenie o ďalších 5 %. „Tento náš protinávrh bol konečný, z 13,9 % nechceme upustiť. My, odbory, sme pripravení pokračovať,“ vyhlásil Smolinský. Od davu štrajkujúcich si vypýtal mandát, či na 13,9-percentom zvýšení platov majú trvať. Dav súhlasil piskotom a potleskom.

Odborári zatiaľ nepotvrdili, či aj v piatok budú s vedením podniku rokovať, no sú pripravení štrajkovať v piatok aj cez víkend. „Teraz čakáme my ten ústretový krok, ťah je na nich,“ odkázala vedeniu automobilky podpredsedníčka odborov Jolana Julkeová.

Negatívne dopady na budúcnosť spoločnosti

Podľa vyjadrení spoločnosti, podnik urobil počas kolektívnych vyjednávaní viaceré ústretové kroky a vo štvrtok predložil opäť vylepšenú ponuku. „Odbory našu ponuku so zvýšením platov o viac ako 9 % odmietli. Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania nebolo dohodnuté. Ako sme informovali odbory v závere vyjednávania, ďalšie rokovanie sa uskutoční až na ich žiadosť,“ uviedla hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Vedenie automobilky tiež dúfa, že pokračujúci štrajk nespôsobí ďalšie prehĺbenie straty dôvery koncernu. Podľa nich vzniknutá situácia môže mať negatívne dopady na budúcnosť spoločnosti a stabilitu pracovných miest.

Štrajk sa začal v utorok

Zamestnanci Volkswagen Slovakia vstúpili do ostrého neobmedzeného štrajku v utorok o šiestej ráno.

Do štrajku išli odbory s celkovo dvanástimi požiadavkami, pričom tou hlavnou bolo zvýšenie tarifných miezd o 16 %.

Po obnovení rokovaní odbory ani ich zamestnávateľ nekonkretizovali zmeny vo svojich požiadavkách, resp. ponuke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen