Súd potvrdil trest poľskému komunistickému ministrovi vnútra

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

VARŠAVA15. júna (WEBNOVINY) – Odvolací súd vo Varšave v pondelok potvrdil dvojročný podmienečný trest odňatia slobody pre poľského ministra vnútra z obdobia komunizmu Czeslawa Kiszczaka (89).

Generála už v januári 2012 odsúdili za účasť v kriminálnom ozbrojenom zoskupení v súvislosti s vyhlásením výnimočného stavu v krajine z decembra 1981.

Súd v pondelok zamietol odvolanie obžalovaného, ktorý vzhľadom na zlý zdravotný stav v súdnej sieni chýbal. Rozsudok je tak právoplatný.

Vyhlásenie výnimočného stavu odporovalo ústave

Sudcovia odvolacej inštancie potvrdili, že vyhlásenie výnimočného stavu v bývalej Poľskej ľudovej republike bolo nezákonné. Kiszczak v rozpore s tvrdením jeho právnych zástupcov nekonal tak, aby zabránil horším udalostiam. Navyše bolo škodlivé aj z hľadiska štátu, pretože na dlhý čas spomalilo proces demokratizácie.

Rozhodnutie vyhlásiť výnimočný stav v krajine bolo aj v rozpore aj s vtedy platnou ústavou. Politické vyhodnotenie rozhodnutia by sa malo prenechať historikom, konštatoval odvolací súd. Informácie priniesli tlačové agentúry PAP a DPA.

Nielen Kiszczak, ale aj ďalší vtedajší poľskí predstavitelia opakovane argumentovali, že vyhlásením výnimočného stavu zabránili invázii sovietskych jednotiek do Poľskej ľudovej republiky.

Proces s generálom pozastavili

Odvolací súd vo Varšave ešte 11. júla 2013 potvrdil rozhodnutie tamojšieho prvostupňového súdu z roku 2012 a právoplatne rozhodol o pozastavení procesu s Kiszczakom v súvislosti s jeho spoluzodpovednosťou za smrť deviatich baníkov zastrelených počas výnimočného stavu.

Sudcovia sa opakovane rozhodli – na základe podnetu obhajoby – požiadať lekárov o vyjadrenie, či je Kiszczak, sužovaný zdravotnými problémami, schopný absolvovať súdne pojednávanie. Dospeli pritom k záveru, že jeho zdravotný stav to neumožňuje.

Kiszczak poprel zodpovednosť za smrť baníkov

V pôvodnom procese, ktorý vyvrcholil v roku 1996, súd generála oslobodil. V ďalšom v roku 2004 ho uznal vinným z toho, že povolil poriadkovej polícii strieľať na baníkov, ktorí protestovali proti vyhláseniu stanného práva a uväzneniu vodcov hnutia Solidarita. Generál dostal 2,5-ročný podmienečný trest.

O štyri roky neskôr generála oslobodili s tým, že kauza je premlčaná. V roku 2011 ho poľská justícia oslobodila opäť. Všetky tieto verdikty odvolací súd vo Varšave zrušil. Kiszczak, ktorému hrozilo až osem rokov väzenia, akúkoľvek zodpovednosť za zabitie deviatich baníkov opakovane poprel. Katovická prokuratúra zastávala iný názor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom