Taliansky dlh stúpa, dosiahne rekordnú úroveň 132,2 % HDP

Talianska vlajka
Foto: SITA/AP

RÍM 17. septembra (WEBNOVINY) – Dlh Talianska sa v budúcom roku vyšplhá na novú rekordnú úroveň 132,2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa pôvodných údajov mala byť dlhová záťaž krajiny v budúcom roku na úrovni 129 % HDP.

Vyplýva to z dokumentu tamojšieho ministerstva financií, ktorý získala agentúra Reuters. Ministerstvo má zverejniť oficiálnu aktualizáciu prognózy týkajúcej sa ekonomiky a verejných financií tento piatok.

Dlh krajiny sa v minulom vyšplhal na rekordných 127 % HDP a v tomto roku by sa mal zvýšiť na 130,4 % HDP. V dokumente sa neuvádza žiadna nová prognóza pre tento rok. Ministerstvo v ňom tvrdí, že Taliansko „si nemôže dovoliť“, aby jeho rozpočtový deficit prekročil tento rok 3 % HDP.

Hrozilo by totiž, že bude opäť zaradené do procedúry nadmerného deficitu. To je mechanizmus slúžiaci na to, aby jednotlivé členské krajiny dodržiavali strop rozpočtového deficitu, ktorý stanovila EÚ vo výške troch percent HDP.

Taliansko vykázalo za osem mesiacov tohto roka takmer dvakrát vyšší deficit rozpočtu štátneho sektora, než v roku 2012 a mnohí analytici očakávajú, že Rím v tomto roku nesplní ciele v oblasti verejných financií.

Krajina chce v tomto roku znížiť schodok rozpočtu na 2,9 % HDP z minuloročných 3 % HDP. Talianska ekonomika sa nachádza už druhý rok v recesii. Za celý rok 2013 by mal výkon hospodárstva klesnúť o 1,4 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom