Teploty zatiaľ neklesnú, no cez týždeň slnečno nebude

Jesen, listie, deti, hra, pocasie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. október (WEBNOVINY) – Teplý vzduch bude naďalej prúdiť nad naše územie aj v najbližších dňoch, no také slnečné počasie, aké bolo v pondelok, nebude.

Ako ďalej agentúru SITA informoval meteorológ Miroslav Šinger zo SHMÚ, prevládať bude oblačné počasie s prípadnými raňajšími hmlami.

V najbližších dňoch však môže aj mrholiť či slabo pršať. Podobné počasie bude aj vo štvrtok 24. októbra. Menej oblačné počasie poteší Slovákov v piatok a počas najbližšieho víkendu, no ráno a dopoludnia treba stále počítať s hmlami či s nízkou oblačnosťou.

„Teplota sa však počas celého týždňa výrazne nezmení. Noci budú teplé, bude od 13 až 14 stupňov na juhu po šesť až sedem na severe,“ poznamenal meteorológ s tým, že cez deň teplota vystúpi väčšinou na 16 až 22 stupňov Celzia.

Šinger však hovorí, že to už nie je babie leto, pretože aktuálne teplé obdobie je príliš krátke na to, aby ho mohli charakterizovať ako babie leto.

V uplynulých dňoch nebolo tak teplo ako v nedeľu či v pondelok. Dni predtým neboli podľa jeho slov výrazne teplé, vyskytovali sa aj slabé zrážky a v niektorých dňoch bolo aj veterno. „Nemôžeme teda hovoriť o typickom počasí babieho leta a nasledujúci vývoj nenasvedčuje tomu, že slnečné a suché počasie bude pokračovať,“ vysvetlil meteorológ SHMÚ. Zároveň dodal, že dnes, v stredu aj vo štvrtok očakávajú prevažne veľkú oblačnosť, niekde aj so zrážkami.

Babie leto je obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia, no noci bývajú pomerne chladné a tvoria sa v nich tzv. radiačné hmly. Zvyčajne trvá niekoľko dní, spravidla päť až sedem, či dokonca až týždňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Singer
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav