USA s Pakistanom strácajú trpezlivosť, tvrdí minister obrany

Panetta
Americký minister obrany Leon Panetta pritvrdil. Foto: SITA/AP

KÁBUL 7. júna (WEBNOVINY) – Americký minister obrany Leon Panetta vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty už s Pakistanom strácajú trpezlivosť. Vyjadril sa v súvislosti s útočiskami, ktoré krajina poskytuje povstalcom v susednom Afganistane.

Ide pritom doteraz o jedny z najostrejší slov zo strany amerického predstaviteľa na vykreslenie napätých vzťahov medzi Washingtonom a Islamabadom.

Panetta ich vyslovil počas svojej návštevy Kábulu, kam pricestoval vo štvrtok v súvislosti s nárastom násilia vo vojne proti Talibanu ako aj plánovaným sťahovaním amerických vojakov z krajiny.

Spojené štáty sa už dlho snažia donútiť Pakistan, aby viac pomáhal vo vojne proti militantom, vzťahy medzi oboma krajinami však narušili viaceré incidenty, v neposlednom rade minuloročné zabitie Usámu bin Ládina americkým komandom.

Trpezlivosť USA vraj dosahuje svoje hranice

Je ťažké dosiahnuť mier v Afganistane, kým majú teroristi bezpečné útočiská v Pakistane,“ povedal Panetta, ktorý pricestoval do afganskej metropoly na štvordňovú návštevu. Podľa ministrových slov je veľmi dôležité, aby Pakistan v tomto smere podnikol potrebné kroky. „Naša trpezlivosť dosahuje svoje hranice,“ zdôraznil.

Panetta
Foto: SITA/AP

Spolupráca Pakistanu je kľúčová pre snahy USA o stabilizáciu Afganistanu predtým, než krajinu v roku 2014 po dlhoročnej vojne opustia zahraniční vojaci. Pakistan má tradične silné vzťahy s afganským Talibanom ako aj ďalšími militantnými skupinami.

Americký minister obrany Leon Panetta pricestoval vo štvrtok na nečakanú návštevu Afganistanu. Stalo sa tak deň po tom, čo si samovražedné útoky na juhu krajiny vyžiadali 22 obetí.

Cieľom Panettovej cesty je vypočuť si od veliteľov vyhodnotenie bezpečnostnej situácie a aj napriek nárastu násilia prerokovať plány na stiahnutie amerických vojakov.

Minister potvrdil nárast útokov v Afganistane

Panetta počas svojej štvrtej návštevy Afganistanu potvrdil nárast útokov, ako aj to, že povstalci sú očividne lepšie organizovaní. Trval však na tom, že celková úroveň násilia poklesla.

Od najvyššieho veliteľa Johna Allena chce ohodnotenie situácie, aby videl, nakoľko je presvedčený o schopnosti NATO čeliť hrozbám zo strany Talibanu a Hakkáního siete, ktoré operujú zo svojich základní v Pakistane.

Allen musí do konca septembra z Afganistanu stiahnuť 23 000 amerických vojakov. Zvyšných asi 68 000 Američanov by malo krajinu opustiť do konca roka 2014.

Šéf Pentagonu pricestoval do Afganistanu len deň po tom, čo si samovražedný útok na juhu krajiny vyžiadal 22 obetí a najmenej 50 zranených.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leon Panetta