Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Referendum proti dočasnému pobytu utečencov v Gabčíkove
Koniec obce Gabčíkovo, kde prebieha miestne referendum zamerané proti dočasnému pobytu utečencov v obci, ktorí žiadajú o azyl v Rakúsku. Gabčíkovo, 2. august 2015. Foto: SITA/Igor Kollárovics
10. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Utečencov v rakúskom tábore chystajú na presun do Gabčíkova

VIEDEŇ/GABČÍKOVO 10. septembra (WEBNOVINY) – Rakúska vláda predpokladá, že v najbližších dňoch by mohla premiestniť prvých žiadateľov o azyl do Gabčíkova, povedal vo štvrtok pre agentúru APA hovorca rakúskeho spolkového ministerstva vnútra Karl-Heinz Grundböck.

Utečenci sa majú o presun hlásiť sami

Rakúska rozhlasová stanica Österreich 1 (Ö1) tiež informovala, že ministerstvo vnútra v utečeneckom zariadení v Traiskirchene už dva týždne ohlasuje medzi migrantmi, ktorí sú tam ubytovaní, možnosť premiestnenia do slovenského

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

záchytného tábora v Gabčíkove. Cieľom je odbremenenie rakúskeho záchytného strediska južne od Viedne v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.

V stredu sa podľa APA konali oboznamovacie rozhovory. Otázkou ostáva, koľko utečencov na základe týchto informačných rozhovorov využije možnosť premiestnenia do Gabčíkova.

Údaje o počte utečencov, ktorí sa doposiaľ slobodne prihlásili na Slovensko, zatiaľ nie sú. Rozhovory budú ešte pokračovať a podľa Grundböcka od utečencov nepožadujú, aby rozhodnutie o preložení do Gabčíkova urobili v priebehu jedného dňa.

Azylanti sa budú môcť vrátiť do Rakúska

Podľa Ö1 majú žiadatelia o azyl zaistené, že posudzovanie ich prípadov rakúskymi úradmi bude pokračovať a keď dostanú azyl, budú sa môcť vrátiť do Rakúska. Na informačných letákoch v arabčine sú okrem iného tiež fotografie slovenskej budovy s množstvom balkónov, ktorá bola pôvodne študentským domovom, a posteľ vo vnútri jednej z izieb.

Na základe dohody o azylovej spolupráci medzi Viedňou a Bratislavou podpísanej 21. júla, ktorej zámerom je odľahčiť preplnené rakúske zariadenie, by mali v objekte Slovenskej technickej univerzity v Gabčíkove dočasne ubytovať 500 žiadateľov o azyl z Traiskirchenu. Prvých 250 migrantov z Rakúska malo pôvodne na Slovensko pricestovať už v auguste, ďalších 250 potom v septembri.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Macedónsko chce zastaviť migrantov, inšpirovali ho Maďari Buďte radi, že máte Fica, odkázal Klaus Slovákom

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...