V Gaze zakázali oslavy nového roku, vraj odporujú islamu

Svet víta nový rok 2015
Ohňostroj počas osláv príchodu nového roka na Filipínach. Manila, 1. január 2015. Foto: SITA/AP

Gaza 31. decembra (Webnoviny.sk) – Polícia v pásme Gazy oznámila zákaz novoročných osláv na tomto palestínskom území, pretože sú podľa nej v rozpore s islamom, píše agentúra DPA. „Oslavy príchodu nového roka v pásme Gazy odporujú islamu a jeho pravidlám,“ oznámil v stredu prostredníctvom tlačovej správy hovorca polície v Gaze Ajman Batnidží. „V prvom rade je to západná tradícia a v Gaze ju nebudeme nikdy akceptovať,“ dodal.

Polícia preto upozornila majiteľov hotelov, kaviarní a reštaurácii, aby v noci na piatok neorganizovali žiadne večierky. Viacero hotelov a reštaurácií však napriek tomuto upozorneniu avizovalo špeciálne slávnostné silvestrovské akcie. Ľudskoprávne skupiny so sídlom v Gaze citovaný policajný zákaz odsúdili s tým, že takéto opatrenie obmedzuje verejné slobody.

Obyvatelia pásma Gazy, ktoré je pod kontrolou militantného islamistického hnutia Hamás, uviedli, že ide o prvý prípad, keď tamojšie orgány vydali nariadenie týkajúce sa novoročných osláv. V predchádzajúcich rokoch polícia zvyčajne ukončovala silvestrovské večierky v hoteloch, reštauráciách a baroch predčasne, k čomu uvádzala rôzne dôvody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás