V JAR sa začalo vyšetrovanie smrti štrajkujúcich baníkov

Juhoafrickí baníci sa pobili s policajtmi
Vyše 36 ľudí prišlo vo štvrtok o život pri ozbrojených stretoch medzi políciou a štrajkujúcimi robotníkmi pri platinovej bani v Južnej Afrike. Minister pre políciu Nathi Mthethwa v piatok informoval, že incident sa stal v bani Marikana pri Johannesburgu, ktorá patrí najväčšiemu producentovi platiny, spoločnosti Lonmin. Baníci štrajkujú za vyššie platy už vyše týždňa. Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, ktorí sa odmietli rozísť. Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 1. októbra (WEBNOVINY) – V Juhoafrickej republike začali vyšetrovať smrť 44 ľudí pred baňou Marikana pri Johannesburgu počas leta.

Vyšetrovanie nariadil prezident Jacob Zuma a zamerané bude na to, akú rolu pri incidente zohrávala polícia, manažment bane, odbory i vláda.

Tridsaťštyri štrajkujúcich baníkov zahynulo, keď na nich polícia spustila paľbu 16. augusta, desať ďalších vrátane dvoch policajtov zomrelo počas týždňov nepokojov súvisiacich so štrajkami.

Streľba zo 16. augusta bola pritom najkrvavejšou od konca apartheidu v roku 1994.

Komisia, ktorá pozostáva z trojčlenného panelu, by mala svoju analýzu dokončiť v priebehu štyroch mesiacov. Výslednú správu musí následne odovzdať do mesiaca od ukončenia vyšetrovania. Ako dôkazy streľby, ktorá šokovala svet, by mohli byť použité videozáznamy z miesta činu.

Obrazom: Boj štrajkujúcich baníkov s juhoafrickou políciou

V septembri sa štrajkujúci baníci vrátili do práce po tom, čo akceptovali zvýšenie platov o 22 percent. Štrajky a nepokoje sa však rozšírili aj do iných baní Juhoafrickej republiky, ktorá je jedným z najväčších producentov cenných kovov na svete.

Informácie priniesla spravodajská stanica BBC.Vyše 36 ľudí prišlo vo štvrtok o život pri ozbrojených stretoch medzi políciou a štrajkujúcimi robotníkmi pri platinovej bani v Južnej Afrike.

Minister pre políciu Nathi Mthethwa v piatok informoval, že incident sa stal v bani Marikana pri Johannesburgu, ktorá patrí najväčšiemu producentovi platiny, spoločnosti Lonmin. Baníci štrajkujú za vyššie platy už vyše týždňa. Polícia začala strieľať do davu baníkov ozbrojených puškami a mačetami, ktorí sa odmietli rozísť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jacob Zuma