V likvidácii výbušných zariadení má Slovensko svoje nezastupiteľné miesto, tvrdí Gajdoš

Peter Gajdoš
Minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská republika má aj dnes v likvidácii výbušných zariadení (EOD) svoje nezastupiteľné miesto a našim spojencom a partnerom máme čo ponúknuť.

Konštatoval minister obrany Peter Gajdoš na 5. ročníku výstavy NATO EOD Demonstrations and Trials, ktorú v stredu otvoril v priestoroch bratislavského výstaviska Incheba.

„Dôkazom toho je aj naša angažovanosť na Ukrajine, kde je Slovenská republika vedúcou krajinou v rámci Zvereneckého fondu NATO pre oblasť EOD a C-IED (likvidácia improvizovaných výbušných systémov, pozn. SITA),“ uviedol minister obrany. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Špecialisti na najvyššej úrovni

Na tohtoročnej výstave NATO EOD Demonstrations and Trials sa zaregistrovalo viac ako 360 účastníkov z 22 krajín sveta. „Aj táto rekordná účasť svedčí o dôležitosti, relevantnosti a pridanej hodnote tohto projektu,“ doplnil minister. Náčelník Generálneho štábu OS SR genpor.

Daniel Zmeko zdôraznil, že príslušníci OS SR sú v oblasti EOD špecialisti na najvyššej úrovni. „To sme dokázali aj tým, že máme na Slovensku nielen národné, ale aj medzinárodné centrum EOD. Potvrdzuje to aj nasadanie našich jednotiek a tímov pre túto oblasť v zahraničí, či už to bolo v Iraku, alebo v Afganistane,“ povedal.

Výstava nových technológií a trendov

Slovenská republika je od roku 2004 v rámci NATO vedúcou krajinou v oblasti EOD. Hlavnou témou tohtoročnej výstavy je “Multidisciplinárny prístup k EOD”. Podujatie je organizované Centrom výnimočnosti pre oblasť EOD v Trenčíne v spolupráci s centrami výnimočnosti v Španielsku a Nemecku, a to pod záštitou divízie NATO pre nové bezpečnostné hrozby.

Nové technológie a trendy v oblasti likvidácie výbušných zariadení (EOD) si môžu návštevníci pozrieť v rámci 5. ročníka NATO EOD Demonstrations and Trials v stredu 19. a vo štvrtok 20. septembra v priestoroch bratislavského výstaviska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoDanka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy