Vrtuľníky Black Hawk budú doplnené o guľomety, minister Gajdoš hovoril aj o Slovenských brancoch

Peter Gajdoš
Zľava: Generálny tajomník Služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko, predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko a minister obrany SR Peter Gajdoš počas slávnostného ceremoniálu odovzdávania nových viacúčelových vojenských vrtuľníkov UH-60M Black Hawk do užívania Vzdušným silám OS SR v priestoroch Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove. Prešov, 20. júl 2018. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Vrtuľníky UH-60M Black Hawk budú v krátkom čase vyzbrojené tak, aby mohli plniť všetky úlohy. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany SR Danka Capáková, v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to  uviedol minister obrany Peter Gajdoš.

Reálne požiadavky vojakov

„Bol podpísaný dodatok k zmluve a v krátkom čase budú doplnené o guľomety a ďalšiu výbavu,“ spomenul. V tejto súvislosti tiež zdôraznil, že rezort obrany postupuje pri modernizácii v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany, ktorý zohľadňuje reálne požiadavky vojakov a aktuálne ekonomické ukazovatele.

„V každom prípade našim zámerom je do modernizačných procesov v maximálnej možnej miere zapojiť domáci obranný priemysel. Samozrejme, pri projektoch akým je nákup stíhacích lietadiel F-16 nehovoríme o výrobe, sú však rokovania medzi výrobcom a štátnymi Leteckými opravovňami Trenčín o servisnej podpore,“ zhrnul šéf rezortu obrany.

Vlastná obrana

V ďalšom postupe pri projekte 8×8 šéf rezortu obrany poznamenal, že materiál, ktorý predloží Bezpečnostnej rade a vláde bude obsahovať rozklad ceny, ale aj údaje, ktoré slovenské spoločnosti by mohli na projekte ďalej participovať. O konkrétnych firmách sa rozhodne v zmysle zákona o verejnom obstaraní.

„Tu pripomínam, že v prvom rade je našou povinnosťou zabezpečiť vlastnú obranu, ale takisto musíme plniť naše zahraničné záväzky,“ dodal Gajdoš.

Témou diskusie boli podľa Capákovej aj opatrenia rezortu obrany voči zoskupeniu Slovenskí branci, vo veci ktorých podal rezort podnet na Generálnu prokuratúru SR.

„Za obranu Slovenskej republiky zodpovedajú v zmysle platnej legislatívy ozbrojené sily a nie samozvané militantné organizácie,“ zdôraznil minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky