EPH uspel v aukcii na platby za odstavenie uhoľných elektrární, zníži tak produkciu oxidu uhličitého

EPH
Foto: Ilustračné, kraftwerk Mehru.com

Spoločnosť Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) uspela v aukcii na platby za odstavenie uhoľných elektrární, ktorú v Nemecku organizoval tamojší sieťový regulátor (Bundesnetzagentur). Informoval o tom vo štvrtok hovorca EPH Daniel Častvaj.

Elektrinu nebudú vyrábať od októbra

Spoločnosť získa finančné kompenzácie za ukončenie prevádzky čiernouhoľnej elektrárne Mehrum, ktorá má inštalovaný výkon 690 MW a hnedouhoľnej elektrárne Deuben s čistým inštalovaným výkonom 67 MW. Operátorom Deubenu je Mibrag, ktorý je rovnako súčasťou EPH, respektíve jeho dcérskej spoločnosti EP Power Europe.

Spomenuté elektrárne nebudú môcť vyrábať a dodávať elektrinu od 8. októbra 2021. Toto rozhodnutie ešte podlieha preskúmaniu a schváleniu zo strany prevádzkovateľov prenosových sústav a sieťového regulátora.

Nemecko bojuje proti zmenám klímy

Tento krok zníži produkciu oxidu uhličitého v portfóliu elektrární EPH približne o 2,5 milióna ton ročne. Údaj vychádza z priemernej produkcie v rokoch 2017 až 2019, ktorá bola použitá ako základ pre podávanie ponúk v aukcii, uvádza sa ďalej v tlačovej správe.

Nemecko v minulom roku súhlasilo, že v rámci úsilia krajiny v boji proti zmene klímy zaplatí spoločnostiam 4,35 miliardy eur za urýchlenie procesu zatvorenia ich uhoľných elektrární. Mnohé z nich využívajú lignit, obzvlášť znečisťujúce uhlie, ktoré sa ťaží v Nemecku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Častvaj
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holding