Eurokomisia vypracuje núdzový plán pre Európu. Cieľom je zbaviť sa závislosti od Ruska, aby to krajiny “bolelo“ čo najmenej

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výkonný orgán Európskej únie sa v piatok zaviazal, že tento mesiac vypracuje núdzový plán, ktorého cieľom je pomôcť členským krajinám zbaviť sa ruskej energie.

Stopka ruským energetickým zdrojom

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že iniciatíva bude stavať na krokoch EÚ s cieľom zbaviť sa ruského uhlia, ropy a zemného plynu a bude dopĺňať celoblokový tlak na urýchlenie rozvoja obnoviteľnej energie, ako je veterná a solárna energia.

„Pripravujeme núdzové plány pre Európu,“ povedala Von der Leyenová v českom meste Litomyšl. „Ceny energií sú vysoké. Ľudia, oprávnene, očakávajú, že s tým niečo urobíme,“ dodala.

Jeden spoločný plán

Podľa Von der Leyenovej má byť pohotovostný plán hotový približne v polovici júla. Bude zameraný na dva kľúčové body vrátane „jasnej predstavy“ o tom, kde obmedziť ruské dodávky energie a ako to urobiť „inteligentným spôsobom“.

„Potrebujeme dobrý spoločný plán, aby energia alebo plyn prúdili tam, kde je to najviac potrebné,“ povedala Von der Leyenová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia