Aktivisti Greenpeace vytvorili v centre Bratislavy odkaz, Slovensko musí rozvíjať OZE a už včera bolo neskoro (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GREENPEACE: Obnoviteľné zdroje energie
Účastníci vizuálnej aktivity Greenpeace Slovensko, ktorej cieľom je zdôrazniť potrebu okamžitého investovania do obnoviteľných zdrojov energie, opatrení na zvyšovanie efektívnosti, ale aj znižovanie energetickej spotreby a prestať s podporou falošných riešení, ktoré krízu vôbec neriešia. Bratislava, 27. jún 2022. Foto: SITA/Jana Birošová

Viac ako 30 aktivistov a aktivistiek Greenpeace Slovensko vytvorilo večer 27. júna na Hlavnom námestí v Bratislave 20-metrový symbol slnka s odkazom: Obnoviteľné riešenia! Kedy, ak nie teraz? Greenpeace chcel takto poukázať na kritickú situáciu, v ktorej sa krajina nachádza. Slovensko musí podľa mimovládnej organizácie okamžite investovať do obnoviteľných zdrojov energie a do znižovania spotreby.

Organizácia tiež zverejnila aj číselné odhady, ako by opatrenia mohli znížiť či nahradiť spotrebu plynu u nás. Informovala o tom hovorkyňa pre Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

Už včera bolo neskoro

Organizácia Greenpeace Slovensko vyzýva vládu, aby ihneď začala presadzovať znižovanie energetickej spotreby, zvyšovanie energetickej efektívnosti a využívanie obnoviteľných zdrojov.

„Zažívame energetickú krízu. Bežní ľudia čelia obrovskému nárastu cien energií a všetci tŕpneme, či budeme mať na zimu dosť plynu. Okrem toho už na vlastnej koži pociťujeme aj dôsledky klimatickej krízy – dlhotrvajúce suchá či vysoké horúčavy nám komplikujú život už v júni a podľa predpovedí nás čaká nezvykle horúce leto. Spoločným menovateľom týchto problémov je plyn. Musíme okamžite znížiť energetickú spotrebu a masívne rozvíjať obnoviteľné zdroje. Už včera bolo neskoro,” uviedla koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová.

Riešením sú obnoviteľné zdroje energie

Znížiť spotrebu plynu a zároveň riešiť klimatickú, energetickú aj sociálnu krízu, by pomohli investície do obnovy budov či udržateľného vykurovania (tepelné čerpadlá, solárne kolektory) a obnoviteľné zdroje ako fotovoltika, geotermálna či veterná energia.

Len využívanie geotermálnej energie by dokázalo nahradiť približne 15 až 35 percent z ročnej spotreby plynu a 300 000 tepelných čerpadiel by dokázalo nahradiť približne 6,8 percenta z ročnej spotreby plynu. Pri tempe obnovy 30-tisíc budov ročne by Slovensko dokázalo do roku 2030 znížiť spotrebu o takmer o 4TWh energie.

„Každé euro a každý cent musia putovať do znižovania spotreby, zvyšovania energetickej efektívnosti a masívnych investícií do obnoviteľných zdrojov energie,“ dodala Osvaldová.

Organizácia Greenpeace žiada do roku 2035 útlm využívania fosílneho plynu, ak chce svet dodržať ciele Parížskej dohody a udržať oteplenie pod 1,5 stupnňa Celzia. Podľa prieskumu verejnej mienky z novembra 2021 pripravený pre Greenpeace agentúrou AKO, podporuje útlm využívania fosílneho plynu do roku 2035 v prospech obnoviteľných zdrojov energie takmer 70 percent ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Patrícia Brandysová
Firmy a inštitúcie Greenpeace Slovensko