Jadrové zariadenia firmy JAVYS sú prevádzkované bezpečne, vykonali desiatky inšpekcií

Elektráreň Mochovce
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) nezaznamenala v minulom roku žiadnu prevádzkovú udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom a nevyskytli sa v nej ani žiadne opakované prevádzkové udalosti.

Hodnotili 168 ukazovateľov

Podľa medzinárodnej stupnice na hodnotenie udalostí na jadrových zariadeniach INES boli všetky udalosti klasifikované na úrovni bez bezpečnostného významu. Dozorné a kontrolné orgány pritom na pracoviskách spoločnosti vykonali dohromady 41 inšpekcií.

„V Správe o bezpečnosti prevádzky jadrových zariadení JAVYS za rok 2020 bolo celkovo hodnotených 168 prevádzkových ukazovateľov bezpečnosti a dosiahnuté hodnotenia potvrdili profesionálnu prácu riadiaceho a obslužného personálu a vysokú spoľahlivosť technologických zariadení,“ uviedla hovorkyňa Miriam Žiaková.

Bez porušenia limitov

Jadrové zariadenia, ktoré spoločnosť JAVYS prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce, tak boli počas roku 2020 prevádzkované v súlade s platnou bezpečnostnou dokumentáciou schválenou dozornými orgánmi SR a bez porušenia limitov a podmienok na ich bezpečnú prevádzku, respektíve vyraďovanie.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci nášho územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS)