JAVYS vlani zhodnotila vyše 5 000 ton druhotných surovín, peniaze investuje do vyraďovania jadrových zariadení

Jadrová elektráreň
Foto: ilustračné, Getty images

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a. s., v minulom roku pri vyraďovacom procese jadrových elektrární A1 a V1 zhodnotila viac ako 5-tisíc ton druhotných surovín z vyraďovaného materiálu. Väčšinu druhotných surovín tvorila výstuž betónových konštrukcií, a to až 3 234 ton. Druhou surovinou s najväčšou hmotnosťou, ktorá putovala do recyklačného procesu, bol železný šrot v objeme 1 544 ton. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa spoločnosti JAVYS Miriam Žiaková.

Zhodnocovanie čo najväčšieho množstva materiálov, minimalizácia tvorby odpadov a ochrana životného prostredia patria medzi hlavné ciele spoločnosti. „Finančné prostriedky, ktoré spoločnosť JAVYS recyklačným procesom získava, sa opätovne investujú do procesu vyraďovania jadrových zariadení, čím dochádza k úspore finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a v prípade vyraďovania JE V1 prostriedkov Európskej banky pre obnovu a rozvoj,“ uviedla Žiaková.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci nášho územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS)