Nový slovensko-poľský plynovod nám pomôže s plnením zásobníkov, v prevádzke bude už o niekoľko mesiacov

Plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podzemné zásobníky plynu by sme mohli plniť aj vďaka novému slovensko-poľskému plynovodu. Ten by mal byť do skúšobnej prevádzky uvedený v júli tohto roku.

Ako informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, po dokončení bude mať plynovod prepravnú kapacitu 5,1 mld. metrov kubických v smere na Slovensko a 6,1 mld. metrov kubických v smere do Poľska.

Zásobníky sú naplnené na 20 percent

K dnešnému dňu (25. apríl 2022, pozn. SITA) má Slovensko naplnené zásobníky na vyše 20 %, pričom celková skladovacia kapacita je 7,3 terawatthodín.

„Takáto kapacita by nám umožnila výrazne diverzifikovať zdroje plynu pre Slovensko. Práve to je v súčasnej dobe, kedy je pre vojnový konflikt na Ukrajine situácia na trhu s plynom napätá, kľúčové. Zásobníky na nadchádzajúcu zimnú sezónu by sme mohli plniť aj z tohto smeru,“ uviedol Galek.

Slovensko-poľské plynové prepojenie je po technickej stránke takmer hotové. Už v júli by sa mali začať jeho funkčné skúšky a potrubím tiecť prvé molekuly plynu. „Po minuloročnom dôležitom míľniku, po tzv. zlatom zvare, kedy došlo k reálnemu prepojeniu slovenských a poľských plynových potrubí, na slovenskej strane sa aktuálne robia už len dokončovacie práce,“ spresnil Galek.

Využívanie globálneho LNG systému

Prepojením na poľskú sieť sa Slovensku otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém. Prepojenie plynových systémov Slovenska a Poľska je jeden z najväčších projektov energetickej infraštruktúry na Slovensku, tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe.

Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany.

Slovensko-poľský plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca spoločnosť Eustream sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR