Plynovod Nord Stream II neovplyvní plynárenstvo na Slovensku, ubezpečuje Sulík

Nord Stream
Foto: ilustračné, SITA/AP

Nový plynovod Nord Stream II neovplyvní plynárenstvo na Slovensku. Myslí si to minister hospodárstva Richard Sulík. Plynovod Nord Stream II sa totiž podľa neho nestavia prioritne, aby nahradil existujúce kapacity, ale aby vytvoril nové.

Nebude mať vplyv na cenu

„V Nemecku masívne zatvárajú uhoľné elektrárne, ešte predtým nepochopiteľne triezvi, vzdelaní ľudia rozhodli o zatváraní všetkých atómových elektrární, a tým pádom budú mať veľkú potrebu dodávok plynu. Nord Stream II tak nebude mať vplyv ani na slovenské firmy SPP a Eustream,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Sulík.

S jeho názorom súhlasí aj predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Milan Urban. Podľa neho plynovod Nord Stream II nebude mať výrazný vplyv ani na cenu plynu.

Plynovod je terčom kritiky

„Pokiaľ hovoríme o SPP, tak nebude mať nový plynovod významný vplyv. Samozrejme, Nord Stream II predstavuje významnú prepravnú kapacitu, čiže môže mať spustenie tohto prúdu nejaký vplyv na našu prepravnú vyťaženosť. Tiež by som však nerobil žiadne katastrofické scenáre,“ konštatoval Urban.

Plánovaný plynovod cez Baltské more je terčom kritiky zo strany USA a niektorých európskych krajín, ktoré tvrdia, že by mohol zvýšiť závislosť Európy od Ruska ako od dodávateľa energií. Hoci jeho úplným vlastníkom je ruský plynárenský gigant Gazprom, polovicu projektu v hodnote 8 mld. eur financuje päť európskych energetických a chemických firiem, vrátane spoločností Shell, BASF a Engie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan UrbanRichard Sulík
Firmy a inštitúcie EustreamGazpromMH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemysel