Po požiari v Záporožskej jadrovej elektrárni sledujú odborníci hodnoty radiácie aj na Slovensku (video)

Záporožská jadrová elektráreň
Ruský vojak pred Záporožskou jadrovou elektrárňou. Foto: twitter.com

Hodnoty radiácie v ovzduší na Slovensku sú nateraz normálne. V tlačovej správe to v súvislosti s požiarom v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni konštatuje Ministerstvo životného prostredia SR.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) podľa rezortu v najbližších dňoch, konkrétne do pondelka 8. augusta ani nepredpokladá výskyt prúdenia z rizikovej oblasti smerom nad Slovensko.

„V súčasnosti má radiačná monitorovacia sieť SHMÚ 30 meracích bodov,“ uvádza ministerstvo s tým, že SHMÚ je súčasťou Radiačnej monitorovacej siete SR. „Pravidelne dostáva informácie zo Styčného miesta, prostredníctvom ktorého Úrad jadrového dozoru poskytuje aktuálne správy o radiačnej situácii u nás aj v zahraničí,“ zdôraznil rezort.

Informácie o radiácii si môžu občania nájsť aj na webstránke SHMÚ. Na tejto webovej adrese sú hodinové priemery poskytované on-line a v prehľadnej grafickej podobe aj za posledných 30 dní. Všeobecné informácie o radiačnom monitoringu SHMÚ a výročné správy sú tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky