Slovenské elektrárne navýšili počas pandémie svoj zisk, za nárastom je hlavne vývoj trhových cien elektriny

Slovenské elektrárne
Radoslav Zigo je od novembra 2020 členom predstavenstva Slovenských elektrární, nominovaný Slovenskou republikou. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Spoločnosti Slovenské elektrárne sa podarilo v minulom roku, ktorý bol poznačený pandémiou koronavírusu, navýšiť svoj zisk. Najväčší slovenský výrobca elektriny a jej dcérske spoločnosti dosiahli zisk pred započítaním úrokov, daní z príjmu a odpisov (EBITDA) vo výške 363 miliónov eur.

Rok predtým to bolo 342 miliónov eur. „Tento výsledok priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny, ako aj pretrvávajúce úsilie spoločnosti o optimalizáciu a efektívnosť nákladov,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Mimoriadne náročný rok

Čistý zisk spoločnosti vlani stúpol na 60 miliónov eur z úrovne 23 miliónov eur dosiahnutej v roku 2019. Napriek tomu, elektrárne hodnotia vlaňajšok ako mimoriadne náročný rok. Je za tým spomínaná pandémia. „Obrovské množstvo času, energie a samozrejme prostriedkov bolo potrebné sústrediť na boj s nebezpečným vírusom,“ dodal Strýček.

Vlaňajšok bol podľa šéfa Slovenských elektrární pozitívny najmä pre jadrové elektrárne. Výroba v štyroch jadrových blokoch vzrástla na 15 444 z 15 369 gigawatthodín.

Najvyššie možné hodnotenie

„Z pohľadu bezpečnosti, index WANO, ktorý hodnotí úroveň jadrových blokov celého sveta, dosiahol na oboch blokoch v Bohuniciach a na prvom bloku v Mochovciach najvyššie možné hodnotenie 100 %,“ zdôraznil Strýček s tým, že už tri roky po sebe nebola zaznamená prevádzková udalosť s automatickým odstavením reaktora. Nebola zaznamenaná radiačná udalosť, ani prípad prekročenia interných limitov ožiarenia personálu.

Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili 2 268 gigawatthodín elektriny. Elektráreň Nováky (ENO) vyrobila 961 gigawatthodín elektriny. V jarných mesiacoch počas prudkého poklesu spotreby elektriny v sústave bola výroba elektriny v ENO utlmená. Ku koncu roka zaznamenali elektrárne výrazný pokles dodávok uhlia z dôvodu pandémie.

Elektráreň Vojany vyrobila vlani 97 gigawatthodín elektriny. „Na prevádzke sa veľmi negatívne podpísal výrazný nárast cien emisných povoleniek,“ doplnil Strýček. V kombinácii s nízkymi spotovými cenami počas jarných a letných mesiacov bola elektráreň od polovice marca do decembra mimo prevádzky.

Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne vznikla začiatkom roka 2002. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovensko s podielom 34 % (v mene štátu koná Ministerstvo hospodárstva SR) a spoločnosť Slovak Power Holding BV (SPH) s podielom 66 %.Energetický a průmyslový holding koncom júla 2016 uzavrel prvú fázu vstupu do Slovenských elektrární a stal sa päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti SPH. Ďalších 50 % SPH ostalo zatiaľ vo vlastníctve skupiny Enel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Strýček
Firmy a inštitúcie Elektráreň VojanyElektrárne NovákySE Slovenské elektrárne